Araç anahtarları ile çalınırsa sigorta karşılar mı?

0
1010
Araç anahtarları ile çalınırsa
Araç anahtarları ile çalınırsa

Araç anahtarlarının kişinin kendi isteği ile zor kullanılmadan verilmesi suretiyle çalınması, sigorta şirketleri tarafından ihmal ve çalınma riskini artırıcı sebep olarak göründüğü için araç anahtarları ile çalınırsa teminat kapsamına alınmaz. Bu teminat “Kasko Sigortası Genel şartlarında” ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek durumlardan olduğu için uygulama her sigorta şirketinde farklı olabilir. Sigorta şirketi uygulama detaylarını özel şartlarda belirtmek zorunda. Bu nedenle her ne kadar sigorta şirketiniz bu durumu kapsam dahiline alsa da sonradan bir süprizle karşılaşmamak için özel şartlarda detayları incelemekte fayda vardır.

“Araç anahtarları ile çalınırsa” aşağıdaki şekillerde örneklendirilebilir:

  • Aracın kapı ve camlarının açık unutulması
  • Anahtarın aracın üzerinde bırakılması sonucunda çalınması
  • Anahtarların ele geçirilmesi sonucunda çalınması
  • Anahtarın satın alınacağı bahanesiyle deneme sürüşü yapılırken çalınması
  • Trafikte bir nedenle telaş durumu ile aracın isteyerek terkedilmesi sonucu çalınması
  • Aracın park için bir görevliye teslim edilmesi ya da servis görevlisi ya da kendini bu şekilde tanıtan kişilerce çalınması

Araç anahtarları ile çalınırsa- Poliçedeki teminatlar neden farklı?

Yukarıda verdiğimiz örneklere de baktığımızda bu konu çok genel bir konudur ve sınırları çok geniştir. Bu nedenle bu durumların “Hangisi kapsama alınıyor ?”, “Hangi şartlarda alınıyor ?”, “Limitleri muafiyetleri nelerdir?” irdelemekte fayda vardır. Sigorta şirketi bir teminatı verirken , sigortalının teminata konu olan şey için gerekli tedbirleri almasını beklemektedir. Kimse aracının çalınmasını istemez fakat bir restorana yemek yemek için girdiğimizde , güvenliksiz bir alanda, aracın anahtarlarını üzerinde bırakırsak, aracın çalınmasını sigorta şirketinin teminat kapsamına alması ne derece mümkün olabilir?

Aracımızı teslim ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Aslında tamamen kendi ihmalimiz dışında kalan konuların çoğunda yasalar bizi koruyor. Mesela; pek çoğumuz aracımızı valeye, yıkamaya, servise, otoparka veririz. Yasal olarak işletmenin faaliyeti sırasında müşteri mallarına verdiği zararlar restoranın sorumluluğu altındadır. Bazı işletmelerin bu tip durumları teminat altına alan sorumluluk poliçeleri bulunmaktadır hatta bazılarında (servisler gibi) zorunludur.

Mesela; yemek yiyeceğiniz restoranın valesine anahtarınızı teslim ettiniz. Görevli aracınızı çaldı ya da park ederken zarar verdi. Bu tip durumlarda yasal olarak hak iddia edebilmeniz için elinizde aracı teslim ettiğinize dair yazılı bir belge olmalı. Bu nedenle bu belgeyi alamadığınız durumlar için temkinli olmakta fayda vardır.

Sonuç olarak “Araç anahtarları ile çalınırsa” konusunu ele aldığımızda; genel olarak sigorta poliçelerinde kapsam dışında olduğunu, bazılarında ise çeşitli sınırlamalar, şartlar ve muafiyetlerle kapsama alındığını görmekteyiz. Bu nedenle içimiz rahat etsin diye, “aracı anahtarları ile teslim ederken” gerekli tedbirleri almak en doğrusu sanırım. Konu ile ilgili detaylı bilgi ya da kasko fiyatı almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz