Check-up yaptırırken nelere dikkat etmeli?

0
825
Check-up yaptırırken nelere dikkat etmeli?
Check-up yaptırırken nelere dikkat etmeli?

Check-up, ülkemizde her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Check-up yaptırmak istediğimizde neredeyse her hastane ya da laboratuvar karşımıza farklı bir chesk-up programı ile çıkıyor. Bu programların çoğu yetersiz bazıları da gereksiz testlerle dolu olabiliyor. Bu nedenle seçim yapmak güçleşiyor. Peki ” Check-up yaptırırken nelere dikkat etmeli?”

Check-up nedir?

Periyodik genel sağlık kontrolü olarak da tanımlayabileceğimiz check-up ; her hangi bir şikayet ya da hastalık olmasa da düzenli olarak yaptırılması gereken bir tarama yöntemidir.

Check-up neden yapılır?

Eskiden doktora sadece hasta olununca gidilirdi. Günümüz modern tıbbın amacı; hastalık çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamak ya da hastalığı henüz bulgu vermeden yakalamak. Zira hastalık bulgu vermeye başladığında;

 • Hastalık genellikle ilerlemiş oluyor
 • Tedavisi daha güç ve maliyetli oluyor.

Erken ve doğru tanı ile hem yaşam kalitesi hem de yaşam süresi artırılabiliyor.

Check-up neleri kapsamalı?

Herkese aynı listenin uygulandığı ckeck-up programlarından kaçınmak gerekir. Sadece check-up yaptırdıktan sonra değil, yaptırmadan da check-up doktoru ile görüşmeli ve yapılacak testlere karar verilirken ;

 • Aileden gelen genetik faktörler
 • Geçirdiğiniz ya da mevcut hastalık ya da şikayetleriniz
 • Daha önce yaptırdığınız tetkikler
 • Alışkanlıklarınız dikkate alınmalıdır.

“Tam kapsamlı check-up neleri kapsar? ,”Check-up da nelere bakılır? ya da “Check-up neleri kapsamalı?” soruları ancak bu şekilde yanıtlanabilir.

Ne sıklıkta check-up yaptırmalıyız?

Doktorunuz farklı bir program önermediyse ve şikayetiniz olmadan yapıyorsanız, senede bir defa öneriliyor.

Check-up fiyatları

Check-up fiyatlarını nasıl değerlendirilmeli?

Check-up yapan kurumlarda, tetkik listesi değiştiği gibi fiyatlar da oldukça farklı olabilmektedir. Doktorunuz ile hazırladığınız doğru check-up listesi, ödeyeceğiniz bedel için de önem taşımaktadır. Zira;

 • Check-up ‘da yapılacak testlerin fazla olması daha iyi olduğu anlamına gelmediği için gereksiz testlerle hem yüksek ücret ödeyip hem de zaman kaybederiz.
 • Ayrıca yetersiz liste de, hem amacına hizmet etmeyebilir hem de gereksiz para ve zaman kaybı anlamına geliyor.

Özetle check-up yaptırırken dikkat etmemiz gerekenler;

 1. Check-up yaptıracağımız yerin; tam donanımlı, deneyimli ve kurumsal bir kurum olmasına dikkat etmeliyiz.
 2. Check-up listesi için standart şablonlardan kaçınarak, check-up doktoru ile önceden görüşmeli ve yukarıda örnek verdiğimiz kriterler dikkate alınarak karar verilmelidir.
 3. Check-up sonuçları sadece kağıt üzerinden değerlendirilmemeli , chec-up sonrasında da doktorunuzla görüşmelisiniz.
 4. Check-up ta pozitif bulunan bulgular için o konunun uzmanından yardım alıp gerekirse ileri tetkikleri ve tedaviyi ertelememek gerekir.
 5. Check-up sonuçlarındaki verilere göre yaşam şeklinizi gözden geçirin ve gerekirse yeniden düzenleyin.

Check-up yaptırmanın önemi nedir?

Ülkemizde en çok ölüme sebep olan hastalıkların başında koroner kalp hastalığı, kanser ve böbrek yetmezliği geliyor. Koroner damarın %80’i tıkanmadan göğüs ağrısı hissedilmiyor ve bu aşamaya gelince tedavisi stent ya da by-pass oluyor. Kanser fark edilir derecede büyüdüğünde genelde metastaz yapmış oluyor. Böbrek bozukluğu son evreye gelmeden semptom vermiyor ve bu aşama da medikal tedavi de sonuç vermiyor. Sadece bunlar bile check-up’ın önemini anlamak için yetiyor.

Özel sağlık sigortası check up karşılar mı? detaylı bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

Check-up yaptırırken nelere dikkat etmeli ? yukarıda maddeler halinde sıraladık. Hastalığı önlemek, hastalığın tedavisinden çok daha pahalıdır. Sigorta şirketleri de bu nedenlerle , sağlık sigortası poliçelerinde, ücretli ya da ücretsiz check-up programları ve bazı tetkikleri (mamografi ve PSA gibi) teminatınızdan düşmeden sunabiliyor. Hem bu hizmetlerden faydalanmak hem de hastalanmanız durumunda da büyük bedeller ödemeden istediğiniz özel hastane ya da doktordan tedavi görebilmek için sağlık sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Detaylı bilgi ve fiyat almak için sigortaalimi ‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz