Dask Adres kodu nedir ?

0
1517
Adres kodu nedir? Nasıl öğrenilir?
Adres kodu nedir? Nasıl öğrenilir?

Bu yazımızda ” Dask Adres kodu nedir ? Nasıl öğrenilir? ” sorularının yanıtlarını inceleyelim. Adres kodu, ülke içerisindeki adres veri tabanı içerisinde yer alan tüm konutlar için geçerli ve her konutta farklı olan bir koddur. Evinizi değiştirdiğinizde bile aynı kalan bu kod sahip olduğunuz ev için bir nevi kimlik numarasıdır.

Dask Adres Kodu nun faydaları nelerdir? – Dask Adres Kodu nedir?

Bu kodun amacı özellikle dask takibini kolaylaştırmak ve işlemlerini hızlandırmaktır. Zorunlu Deprem Sigortası için DASK adres kodu uygulamasına geçilmesi sayesinde;

  • Zorunlu Deprem poliçesi yapılırken, hatalı adres girişlerinden kaynaklanan yanlış ve mükerrer poliçelerin önüne geçilmiş oluyor.
  • Aynı adres kodu ile yapmış olduğunuz poliçe yenilemelerinde indirim olanağı sağlanır.
  • Zorunlu deprem poliçeniz ile yapmış olduğunuz işlemlerde (su, elektrik işlemleri gibi) kolaylık sağlanır.
  • Bu kod ile DASK sisteminden bilgilerinize kolayca ulaşılabileceği için deprem öncesinde risk çalışmalarının yapılması, deprem sonrasında da yerinizin bulunması ve hasar işlemlerinizde kolaylık sağlanır.
  • Zorunlu deprem sigortası olmayan evlerin tespiti sağlanır.

Hedeflenenler konusunda en önemli konu deprem ile ilgili uygulamalar olmakla beraber sadece bununla da sınırlı değil. Henüz test aşamasında olan bu sistem tamamlandığında adresinizin tespiti için sadece bu kodu kullanabileceksiniz.

Hedeflenen diğer avantajlar;

  • Açık adresinizi vermek zorunda kalmayacaksınız.
  • Kargo ve gönderilerin adres bulunamama, gönderilerin geri dönmesi ve yanlış adrese iletilmesi sorunlarının önüne geçilecek.
  • Okul kaydı ve internet alışverişlerinde de kolaylık sağlayacak.

Dask Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

Ulusal Adres Veri Tabanı’ na (UAVT) kayıtlı olan adres kodunuzu , adresinizin kayıtlı olduğu muhtarlık, nüfus müdürlüğü ya da belediyeden öğrenebileceğiniz gibi “https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu” adresinden de örenebilirsiniz ya da doğrulayabilirsiniz. Doğrulama işlemi o adreste ikamet eden kişinin TC Kimlik numarası ile yapılıyor.

Dask Doğru Dask Adres Kodunu öğrenebilmek için;

Sorgulama için girdiniz adres bilgilerinizin (il, ilçe, mahalle , cadde, sokak isimleri ve bina ve daire numarası) doğru olması gerekiyor.

” Dask Adres kodu nedir ? Nasıl öğrenilir? ” Adres kodu hakkında daha detaylı bilgi almak, adres kodunuzu öğrenmek, Zorunlu Deprem Poliçesi hakkında bilgi ve fiyat almak için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz