Dask poliçesi iptal edilebilir mi?

0
2176
Dask poliçesi iptal edilebilir mi?
Dask poliçesi iptal edilebilir mi?

Gerek ülkemizin deprem kuşağında olması gerekse bazı abonelik ve tapu işlerinde zorunlu tutulduğu için dask en çok rağbet gören sigorta türleri arasında yer alıyor. Peki ” Dask poliçesi iptal edilebilir mi? “

Dask poliçesi hangi durumlarda iptal edilebilir?

Dask zorunlu poliçeler arasında yer aldığı için iptali sadece sigorta ettiren ya da hak sahibinin talebiyle yapılamıyor. Daskın iptalinin yapıldığı durumlar çık sınırlıdır.

  • Sigorta kapsamı dışında yer alan bir yere yanlışlıkla zorunlu deprem sigortası düzenlenmişse, sigorta ettirenin bu durumu belgelendirmesi durumunda, poliçe başlangıcından itibaren iptal edilir ve primin tamamı sigorta ettirene iade edilir.
  • Dask kapsamında yer alan yerin, poliçenin aktif olduğu süre içerisinde kapsam dışına çıkması durumunda, yine sigorta ettirenin bu durumu belgelendirmesi halinde, bildirimde bulunan tarihten itibaren poliçe iptal edilir. Bu durumda, poliçenin iptal tarihi ile bitiş tarihi arasındaki süreye isabet eden pirim tutarı, gün esası üzerinden sigorta ettirene iade edilir.
  • Aynı adrese birden fazla dask poliçesi düzenlenemeyeceğinden, bu durumun da belgelendirilmesi durumunda poliçelerden birisi iptal edilebilir.

Dask bu sözleşmeyi, sigorta ettirenin rizikonun gerçek durumunu (hasar durumu, yüzölçümü, adres, yapı tarzı vs.) bildiren beyanına dayanarak yapmıştır.

Dask üzerinde yazılan bilgiler yanlışsa ne olur?

Bu yanlışlık daskın sözleşmeyi daha ağır şartlarda yapmasını gerektirecek bir durumsa (yanlış yüzölçümü gibi) Dask ya da aracı kurum durumu örendiği andan itibaren 15 gün içinde prim farkını sigorta ettirenden talep eder.

Gerçeğe aykırı beyan hali, depremden sonra öğrenilmişse, tazminat, alınan primle, alınması gereken prim oranlanarak ödeme yapılır yani eksik ödeme yapılır.

Dask’ın poliçeyi geçersiz sayacağı durumlar hangileridir?

Dask hangi durumlarda zararı karşılamaz ?

  • Sigorta ettiren, sözleşme süresi içinde mevzuata aykırı bir değişiklik yapmışsa (taşıyıcı kolonlardan birine zarar vermek gibi)
  • Sigortalı ya da sigorta ettiren, geçmiş depremlerde binanın orta ya da ağır derecede hasarlandığını kasıtlı olarak beyan etmemişse DASK sözleşmeyi feshedebilir.

Dask poliçesinde tapu sahibi değişirse poliçe iptal edilir mi?

Hayır iptal edilmez. Dask poliçesi devam eder, sigortalı ya da eski sigorta ettiren 15 gün içinde hak sahibi değişikliğini sözleşmeyi yapan sigorta şirketine beyan etmekle yükümlüdürler. Sigortalı değişikliği zeyille yapılır.

Nasıl dask yaptırabilirim?

Bizimle iletişime geçerek dask poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Dask poliçesi uygulamaları Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarına göre, tarifesi de DASK tarafından belirlenen, zorunlu poliçe türüdür. Dask poliçesi iptal edilebilir mi? sorusunun yanıtı için umarım yardımcı olabilmişizdir. Dask ve konut sigortaları için daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz