Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem

0
1335
Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem
Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem

Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle, deprem hayatımızın gerçeğidir. Yaşanan depremlerde can ve mal kaybının en büyük sebebi, gerekli tedbirlerin alınmamasıdır. Depremin yarattığı can ve mal kaybını önlemek için bir takım önlemler alınması gerekir. Deprem öncesinde alınması gereken 5 kritik önlem sayesinde hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatını koruma altına alabilirsiniz.

Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem

1. Binanızın Depreme Karşı Dayanıklılığı Öğrenin

Yaşanan deprem tablolarındaki bilgilere bakıldığında, depremlerin birçoğunda yaşanan can kaybının en önemli nedeni binalardan kaynaklıdır. Özellikle eski binaların yapımında eksik malzeme kullanılması ve zeminin uygun olmaması yaşanan depremlerde can kayıplarına yol açar. Bu nedenle her şeyden önce oturduğunuz ya da oturmayı planladığınız binanın depreme karşı dayanıklılığını öğrenmeniz gerekir. Bu konuda emin değilseniz , binanızın depreme dayanıklılığı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Eğer binanız depreme karşı dayanıklı değilse gereken önlemlerin alınmasını sağlamalı bu konuda ihmalkar olmamalısınız.

2. Evinizdeki Eşyaları Sabitleyin

Evdeki büyük eşyalar sadece büyük depremlerde değil, ufak sarsıntılarda bile tehlikeli hale gelebilir. Eşyaların duvara sabitlenmemiş olması can ve mal kaybının en önemli sebepleri arasında yer alır. Aslında eşyaları duvara sabitlemek oldukça kolaydır. Fakat birçok kişi bu konuda ihmalkar davranır. Ancak; kitaplık, gardrop, buzdolabı ve raf gibi eşyaları sabitlemeniz güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Eşyaların sabitlenmesi özellikle evde küçük çocuğunuz varsa sadece bir deprem olduğunda değil, normal zamanlarda da güvenli hale gelmesi açısından gereklidir.

3. Depreme Karşı Hazırlık Yapın

Deprem öncesi hazırlıklar her zaman için çok önemlidir. Deprem hazırlığı yaparken aile bireylerinizle birlikte bir plan oluşturmalısınız. Bu plan dahilinde; deprem esnasında kimin nerede duracağını, hangi eşyalardan uzak durulması gerektiğini ve depremden sonra birbirinizi nasıl bulabileceğinizi anlatın. Ayrıca, aileniz ile birlikte buluşabileceğiniz bir yer belirleyin. Belirlediğiniz yerin deprem riskinden uzak konumda olmasına dikkat edin.

4. Deprem Çantasını Her Zaman Hazır Bulundurun

Deprem öncesi muhakkak bir deprem çantanızın hazır olması gerekir. Deprem çantası hazırlarken içine; bisküvi, su, düdük, pille çalışan radyo, para, sargı bezi gibi eşyalar koymanız oldukça önemlidir. Eğer çantanız yeterli büyüklüğe sahipse battaniye ve yedek mont gibi soğuk havalardan korunmanızı sağlayan eşyalar da yerleştirebilirsiniz. Çantanızı aile bireylerini göz önünde bulundurarak hazırlayarak önemli bir korunma adımı atmış olursunuz. Ayrıca, evde birkaç noktaya deprem çantası yerleştirebilirsiniz. Bu sayede depreme nerede yakalanırsanız yakalanın daima çantanızı temin edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5. Dask/Zorunlu deprem sigortanızı yaptırın

Deprem esnasında ve sonrasında yapılacaklar her ne kadar gerekli olsa da, deprem öncesi can ve mal kaybını önlemek için bir takım hususlara dikkat etmek gerekir. Deprem öncesinde alınması gereken 5 kritik önlem arasında Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak yer alır. Ülkemizde yaşanan en acı depremlerden bir tanesi 1999 yılında yaşanan ve İstanbul ile Kocaeli olmak üzere birçok yeri etkisi altına alan Marmara Depremi’dir. 1999 senesinde yaşanan can ve mal kaybı günümüzde bile etkilerini hissettirmeye devam eder. Marmara Depremi’nin ardından deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. DASK tarafından verilmekte olan deprem sigortası sayesinde kendinizi, binanızı ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Deprem sigortası için tüm şirketlerin kullandığı ortak genel şartları buradan inceleyebilirsiniz.

Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem

Deprem Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Evde Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

  • Eğer mecburi değilse dolapların üzerine kesinlikle eşya konulmamalıdır. Eğer eşya konacaksa düşmesini engelleyecek aparatlarla sabit hale getirilmelidir.
  • Klima ve avize gibi asılan ağır eşyalar çok iyi şekilde sabitlenmelidir. Aile bireylerine deprem esnasında avize ve klimalardan uzak durması konusunda bilgi verilmelidir.
  • Beyaz eşyaların kaymasını engelleyecek tedbirler alınmalıdır.
  • Patlama ve yanma ihtimali olan eşyalar çok iyi şekilde saklanmalıdır. Saklanan yerlerde sabit olması ve yanıcı maddelerin yakınında olmaması sağlanmalıdır.
  • Açıkta bulunan raflara cam bardak ve tabaklar konulmamalıdır. Fakat koymak isteniyorsa önlerine düşmesini engelleyecek nesneler eklenmelidir.
  • Deprem ve diğer afetlerden kaçmak için yangın merdiveni kullanılmalıdır. Eğer yangın merdiveninde yürümeyi engelleyecek eşyalar varsa  kaldırılmalı, güvenli kaçış ortamı oluşturulmalıdır.
  • Hem ev hem de binalardaki acil çıkış kapılarının dışa doğru açılması sağlanmalıdır.

Deprem Öncesinde Alınması Gereken 5 Kritik Önlem Nedir? yukarıda sıraladık. Daha detaylı bilgi ve konut, dask sigortası fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz