Araç Kasko Değeri nasıl bulunur?

0
1279
Araç Kasko Değeri nasıl bulunur?
Araç Kasko Değeri nasıl bulunur?

Araç Kasko Değeri Nedir? 

“Araç Kasko Değeri nasıl bulunur?” sorusunu yanıtlamadan önce tanımını yapalım. Kasko değeri  aracınızın marka model ve üretim yılının hesaba katılarak aracın ortalama piyasa değerinin hesaplanmasıdır. Bu değer sigorta şirketleri tarafından size teklif edilecek poliçe tutarının en belirleyici unsurudur. Ayrıca hasar oluştuğunda ödenecek tazminat tutarı aracınızın güncel kasko değeri baz alınarak belirlenir.

Araç Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?

Aracınızın kasko değeri, piyasa fiyatı göz önüne alınarak Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından belirlenir. Her ay güncellenen araç değerleri birlik tarafından kasko değer listesi adı altında yayınlanır. Araç kasko değeri hesaplama, ikinci el araç ilan siteleri yanı sıra ithalatçı ve imalatçı firmaların yayınları ile gazete ve dergiler taranarak yapılır. Araç değerleme listeleri oluşturulurken, ayrıca araç alıcı ve satıcılarının fatura ve benzeri belgeleri de dikkate alınır. Değer hesaplamaları 15 yaşına kadar olan araçlar için geçerli olup daha eski araçlarda değer belirleme sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki anlaşma ile belirlenir.

Mevcut teminatlara ek olarak araç sahibinin talebi ile ek kriterler eklenerek poliçe kapsamı genişletilebilir. Araç sahibi ihtiyaçlarına göre yurt dışında gerçekleşen hasar ve kayıplar, aracın orjinalinde olmayan daha sonra eklenmiş aksesuarlar ve anlaşmalı servislerde onarım gibi ek teminatlar alabilir.

Araç Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Araç kasko değeri sorgulama; sigorta şirketlerinin poliçe bedeli oluştururken başvurdukları bir yöntem olması yanında araç sahiplerinin de araçlarının değerini öğrenerek kasko poliçesi yaptırmak istedikleri şirketleri tercih ederken başvurdukları en önemli kaynaklardan biridir. Araç kasko değeri öğrenme yöntemi iki şekildedir. Aracınızın kasko değerini öğrenmek için sigorta danışmanınızdan yardım alabileceğiniz gibi, internet üzerinde araca ait marka model ve üretim yılı bilgilerini girerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Siz de üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlara karşı zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortasının yanında, kasko sigortası yaptırarak kendi aracınızı da güvence altına alabilirsiniz. Çarpma, çalınma ve yanma sonucu oluşacak hasarlara karşı koruma sağlayarak, aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Araç Kasko Değeri nasıl bulunur? konusunda daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz