Ev Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
659
KONUT SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
KONUT SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?  çoğumuzun sorduğu bir soru. Bu sebeple Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bir araya getirdik.

Öncelikle şunu belirtmeliyim konut sigortası yaptırırken bazı detaylar size sıkıcı gelebilir fakat doğru poliçeye sahip olmak için bina ,eşya değeri gibi değerlerin ayrıca hasar anında dikkate alınacak diğer bilgilerin doğru olması gerekir. Bu nedenle poliçeyi yaparken acentenizle işbirliği içinde olmanız ve teklifte yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Örneğin; evinizde eşyanız 100 bin TL’lik eşyanızı 50 bin TL üzerinden sigortalattığınızda, sigortacılıkta ‘eksik sigorta’ diye tabir edilen ve yarı yarıya eksik hasar almaya neden olacak durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ev sigortası nedir?

Ev sigortası, birincil yaşam alanınız olan evinizi, dolayısı ile sizi ve sevdiklerinizi koruma altına alan en önemli sigorta türlerinden biridir. Yaşam alanlarınızı yangına, hırsızlığa, teröre, kazalara ve daha pek çok olumsuz duruma karşı güvence altına alan konut sigortası, telafisi en zor durumların dahi üstesinden gelmenize yardımcı olur. Ev sigortası yaptırarak hem kendinizin hem de ailenizin güvenliğini arttırabilir, olası bir felaket durumunda bütçenizi düşünmek durumunda kalmazsınız. Bu nedenle ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir bilmekte fayda var.

Ev sigortası yaparken hangi teminatları almalıyız?

Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri poliçenizde yer alan teminatları incelemek ve poliçenize dâhil edilmesini istediğiniz teminatları belirtmek olduğunu söyleyebiliriz. Ev sahipleri genelde hem evi hem de eşyaları sigortalatırken, kiracılar yalnızca eşya teminatını satın alarak eşyalarını güvence altına alır. Dilediğiniz taktirde sadece evinizi de sigortalatabilirsiniz.

Göz ardı edilmemesi gereken bir diğer detay ise yakın sebep ilişkisidir. Örneğin evinizi sigortalattınız ve deprem sonucunda çıkan bir yangından dolayı eviniz zarar gördü. Bu tarz bir durumda olayın temel sebebi deprem olduğu için konut sigortası değil, DASK yani zorunlu deprem sigortası devreye girer. Yani konut sigortanız deprem teminatı sunuyor diye DASK’ı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü yaptırılması zorunlu olan DASK ve konut sigortası iki ayrı üründür.

Ev sigortası teminatları nelerdir? Bunu başka bir yazıda inceleyeceğim.

Fiyatları neler etkiler?

Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de fiyattır. Konut sigortaları, yapının satış fiyatını değil; inşa bedelini baz alır. Evinizi inşa bedeli üzerinden değil de satış fiyatı üzerinden sigortalatmak isterseniz daha fazla prim tutarı ödemeniz gerekir.

Konut sigortası fiyatları, içerdikleri teminatlara ve ek hizmetlere bağlı olarak değişebilir. Meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre konut sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler konut sigortası fiyatlarına etki eder.

Ayrıca binanınızın 24 saat güvenlikli bir sitede olması, 3 aydan fazla boş kalmaması gibi kriterler poliçe fiyatlandırılmasında etkili olacaktır.

Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler başlıcalarını ele aldık. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz