Kasko fiyatını etkileyen faktörler

0
1226
Kasko fiyatını etkileyen faktörler
Kasko fiyatını etkileyen faktörler

Öncelikle şunu belirtelim her şirketin kasko fiyatlarını belirlerken kullandığı farklı parametreler vardır. Meydana gelen kazalar incelenerek , bu kazalara karışanların yaşları, araç markaları, cinsiyetleri gibi faktörlerin istatistikleri yapılarak prim hesaplamalarında kullanılır. Her şirket kendi istatistiğini kullandığı için aynı faktör farklı şirketlerde farklı fiyatlandırılabilir. Genel olarak kullanılan kasko fiyatını etkileyen faktörler nelerdir inceleyelim:

Kasko Poliçesinin içerdiği teminatlar ve içerikleri

Aracınıza kasko teklifi almadan önce bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle sigorta şirketinin vermiş olduğu teminat içeriklerine göz atmalısınız. Teminatların neleri kapsayıp neleri kapsamadığı gibi ayrıntılara önem vermelisiniz. Ayrıca hasar durumunda nasıl bir yol izlemeli ve yol yardımı gibi seçeneklerin de teminat içerisinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca bazı sigorta şirketleri küçük hasarları teminat içerisinde görmeden yaptırmanıza da imkân vermektedir. Bundan dolay geniş kapsam sunan teminatları seçmeniz de yarar bulunmaktadır.

Poliçenizde yer alan muafiyetler kısmını incelemenizde fayda var zira fiyat düşsün diye bazı önemli teminatlara konan muafiyetler size pahalıya mal olabilir.

Muafiyetler

Muafiyetli poliçe seçimini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sigorta bedeli üzerinden seçeceğiniz belli oranındaki muafiyetli poliçe, toplam primleriniz üzerinden indirim yapılmasına katkı sağlıyor. Muafiyet oranındaki ödemeyi kendiniz yaparak primlerinizi indirimli hale getirebilirsiniz.

Yas ve Cinsiyet:

Kasko primlerinde cinsiyet durumları etki göstermektedir. Örneğin genç bir sürücü iseniz ödeyeceğiniz kasko primi daha yüksek çıkabilmektedir. Genç sürücüler istatistiksel duruma göre tecrübesiz sayılır ve kaza yapma oranları daha yüksektir. Bayanlar ise daha az kazaya karstikleri için kasko primlerini daha az öderler.

Aracın modeli Ve Yaşı:

Araçların modeli ve yaşı da kasko primine etki eden faktörler arasında yer alır. Yas durumu yüksek olan bir araç daha fazla masraf çıkaracağı göz önüne alınır ve primi ona göre hesaplanır.

Motor Gücü:

Arazinizin motor gücü yüksek ise kasko primleri de yüksek çıkmaktadır. Düşük motorlu araçlar daha az prim öderler.

Şehir:

Yasadığınız şehir de primlere etki eder. Olduğunuz yerde kaza oranları yüksek ise yaptıracağınız kasko primleri de yüksek çıkabilmektedir.

Trafikteki Sicil Durumunuz:

Sürekli kazan yapan biri iseniz ve geçmişte kaza kayıtlarınız varsa yeni yaptıracağınız araçta kasko primleri de yüksek çıkacaktır. Bir yıl boyunca aracınız ile kaza yasamazsanız hasarsızlık indiriminden yararlanarak primlerinizi düşürebilirsiniz.  Aracınıza kasko yaptırmak istediğinizde size sunulan özel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ek Teminat Seçenekleri 

Kasko sigorta denildiğinde kaza, yanma, doğal afet, çarpma ve çalınma gibi teminat seçenekleri akla geliyor. Bu tür teminatlarla aracınızı olası olumsuz risklere karşı koruma altına alabilirsiniz. Ek teminat seçenekleri ise aracınızda daha üstün koruma sağlıyor. Ancak poliçenizi ek teminatlarla genişletirseniz daha farklı prim ödeyebileceğinizi bilmelisiniz.

Sunulan İndirim Olanakları

Kasko fiyat farkları söz konusu olduğunda sunulan indirim oranlarına da değinmek gerek. Hasarsızlık indirimi, araç güvenliği indirimi, kasko yaş indirimi ve muafiyetler bu olanaklardan birkaçı. Eğer bu indirimleri hak ediyorsanız kaskonuzdan daha avantajlı şekilde faydalanabileceksiniz.

 Hasarsızlık İndirimi

Sigorta süresince hasar tazminatı almayan her sürücüye bir miktar hasarsızlık indirimi uygulanıyor. Dolayısıyla aracınız sigorta süresince hasar görmemişse, kasko güvencenizi indirimli hale getirebileceksiniz. Ancak sigorta bedellerinin enflasyon nedeniyle düşmemesi için enflasyon koruma teminatınızı almayı da unutmayın.

 Araç Güvenliği İndirimi

Aracınızda hırsızlık olaylarına karşı immobilizer ve alarm gibi koruma donanımları mevcutsa, belli miktar indirim hakkı elde edebilirsiniz.

Kasko fiyatını etkileyen faktörler sadece bunlarla sınırlı değil. Daha detaylı bilgi ve kasko fiyatı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz