Kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?

0
918
Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?
Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?

Kasko trafik sigortasından farklı olarak, araç sahibinin iradesi dışında kendi aracında meydana gelen kaza, yanma, çalınma, deprem, sel gibi teminatları belirli kurallarla karşılayan sigorta türüdür. Sanılanın aksine kasko fiyatı sadece aracın değerine göre belirlenmez. Bazen değeri çok daha yüksek olan aracın kasko fiyatı daha düşük çıkabiliyor. Peki “Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur? “

Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?

Hangi araçların kasko fiyatı daha yüksek olur?

Kasko fiyatını etkileyen araç bilgileri:

  • Aracın markası,
  • Modeli,
  • Yaşı,
  • Kullanım amacı,
  • Plakası,
  • Araçta yer alan ekstra radyo, televizyon, jant gibi ekipmanlar kasko fiyatını belirleyen etmenlerdendir.

Aracın yılı eskidikçe kasko primi arttığı gibi, spor araçlar aile arabalarına göre, ticari araçlar özel araçlara göre daha yüksek fiyatla sigortalanır. Ayrıca aracın fabrika çıkışından farklı olarak araca eklediğiniz her ekipman fiyatı artıracaktır.

Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?

Ruhsat sahibinin kasko fiyatına etkisi olur mu?

  • Sürücünün ehliyet süresi,
  • Yaşı,
  • Kaza geçmişi,
  • Mesleği gibi etmenler kasko fiyatlarını etkiler.

Fiyatta en önemli etmenlerden biri ruhsat sahibinin hasar geçmişidir. Hasarsızlık indirimi aracın değil ruhsat sahibinindir. Hasar geçmişi yüksek olan kişilerin kasko fiyatları daha yüksek çıktığı gibi ehliyet süresinin daha kısa olması ve çok genç olması da fiyatı artırır. Ayrıca daha çok trafikte olan meslek grupları daha yüksek fiyat öderken, bazı meslek gruplarına indirim uygulanabiliyor.

Araç kasko sigortasında hangi teminatlar fiyatı etkiler?

Kasko poliçesinde ek teminatlar:

Kasko poliçelerinde teminatlar da fiyatı etkileyen önemli faktörlerdendir. Deprem, gelir kaybı, kişisel eşyayı içeren ve ana teminatların dışında kalan teminatlar bazen poliçe ile beraber otomatik sunulsa da çoğunlukla seçimli olabiliyor ve fiyatı etkiler.

Anlaşmalı kurum ağı kasko fiyatını etkiler mi?

Anlaşmalı kurum ağının genişliği fiyatı etkiler. Hatta sigorta şirketleri çoğunlukla bazı özel servisleri içeren paketler hazırlayarak daha ekonomik fiyatlı ürünler sunabiliyor.

Muafiyetler kasko fiyatlarını etkiler mi?

Araç kasko sigortasında muafiyet ne demektir?

Kasko poliçesinde muafiyet teminatlarda olabileceği gibi toplam sigorta bedelinden de uygulanabilir. Teminatlardaki muafiyet tam, oransal ya da servis bazlı olabilir. Mesela; cam tamamen muafsa cam hasarlarının karşılanmaması anlamına gelir. Cam teminatında %25 muafiyet olması her hasarda hasar bedelinin %25’inin sigortalı tarafından karşılanacağı anlamına gelir ve bazen muafiyet uygulanmaması için belli servislerin kullanılması istenebilir.

Ayrıca toplam sigorta bedeli üzerinden muafiyet uygulanarak daha uygun fiyatlı alternatifler oluşturulabilir. Mesela sigorta bedeli 10 000 TL olan bir araca %2 muafiyetli bir poliçe yapılması demek her hasarda 100 000 TL X 0.02= 2000 TL üzerindeki tutarın karşılanması demektir. 1000 TL ‘lik bir hasar tutarı 2000 TL’nin altınca kalacağı için karşılanmayacağı gibi 10 000 TL bir hasarda 8000 TL’nin sigorta şirketi, kalan 2000 TL’nin sigortalı tarafından ödeneceği anlamına gelir.

Araç kasko değerini öğrenmek için tıklayınız.

Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur?

Araç kasko sigortasında fiyat farkları neden olur? konusunda bazı kriterleri inceledik. Belirtmek isterim ki her sigorta şirketi fiyatlandırmalarda kendi istatistiklerini kullandığı için sadece araçlar arasında değil şirketler arasında da fiyat farklılıkları olabilir. Kasko poliçesi hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz