Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

0
1339
Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler
Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Konut sigortası yaptırarak olası tatsız durumlarda evimizi dolayısıyla bütçemizi koruma altına isteriz. Konut sigortası içeriği ve teminatları zengin olduğu için çok farklı seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Peki doğru poliçeyi aldığımıza nasıl emin olacağız? İhtiyacımız durumunda dikkatimizden kaçan küçük bir ayrıntı nedeni ile büyük bedeller ödememek için ” Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? ” bilmek isteriz.

Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

1-) Konut sigortasında teminat bedellerini doğru belirlemek neden önemlidir?

Öncelikle beyana dayalı olarak yapılan konut poliçesinde, bina ya da eşya bedelini doğru belirlemek sigortalının sorumlukları arasında yer aldığını belirtmekte fayda vardır. eksik ya da aşkın sigorta olmaması için bina, eşya, cam bedeli gibi teminat bedellerini mümkün olduğu kadar doğru belirlemeliyiz.

2-) Konut sigortasında plan seçimi neden önemlidir?

Farklı şirketler ve farklı planlar, farklı teminatlar içerebilir. Bu nedenle plan seçimi yaparken sadece fiyatı değil evinizi hangi risklere karşı koruduğunu da dikkate almak gerekir.

Poliçenizde yazan istisna ve muafiyetlerde her poliçede değişiklik gösterebilir.

3-) Konut poliçenizde adresin doğruluğu neden önemlidir?

Poliçede yazan adresin doğruluğu sizin sorumluluğunuzdadır. Adres primi belirleyen etmenlerden olduğu için hasarda sorun yaşamamak için adresin doğruluğundan emin olmak gerekir.

4-) Konut sigortanız varsa DASK yapmak gerekir mi?

Deprem ülkemizin gerçeklerinden birisi. Konutumuzu depreme karşı tam olarak korumak istiyorsak Dask’a ilave olarak konut poliçemizde de deprem teminatı almalıyız. Unutmamak gerekir ki bu iki poliçe birbirini tamamlar. Dask üzerinde yazan bedel kadar hasarı karşılar. Bu bedelin üstü ve deprem sonrasında enkaz kaldırma, kira kaybı gibi ek teminatlar ve eşyanızı da teminat altına almanız ancak konut sigortası ile mümkün olabilir.

5-) Konut sigortası hangi hasarları karşılar?

Teminat çeşitliliğinin yanı sıra teminat içeriğine de hakim olmak için öncelikle teklifi , o teklife ait özel şartlarla beraber incelemek gerekir. Mesela poliçenizin üzerinde “elektronik cihaz teminatının” yazması her koşulda bu cihazın başına gelen zararların karşılanacağı anlamına gelmez. Cihazın yaşı ve zararın oluş şekli de değerlendirmede dikkate alınabilir. Sigorta şirketleri özel şartlarını , her branş için ayrı ayrı belirlenen Türkiye Sigortacılar Birliğinin sitesinden ulaşabileceğiniz genel şartlara aykırı olmamak şartı ile kendileri belirler.

6-) Konut sigortasını kiracılar yaptırabilir mi?

Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmak gerekmiyor. Kiracılar da eşyalarını, ev sahibine ve komşularına verebilecekleri zararları teminat altına alabilirler. Genellikle “mali mesuliyet” olarak geçen bu teminatlarında bedellerinin yeterli düzeyde olduğunu kontrol etmekte fayda vardır.

7-) Konut poliçesinde ek teminatlar nasıl belirlenir?

Ek teminatlar şirketler ve planlar arası değişkenlik gösterebileceği gibi bazılarını seçerek yani ücret ödeyerek poliçenize dahil edebilirsiniz. Mini onarım, çilingir hizmeti ve cam, tesisat ve elektrik problemlerinde yararlanabileceğiniz yardım hizmetleri ek teminatlara örnek olarak verilebilir.

😎 Konut sigortasını zamanında yenilemek neden önemlidir?

Konut poliçeleri bir yıllıktır. Evinizi teminatsız bırakmamak ve indirimden faydalanmak için poliçenizi zamanında yenilemek gerekir.

Konut sigortası fiyatlarını neler etkiler?

  • Konutun bulunduğu il ve ilçe
  • Konutun brüt m2’si
  • Teminat bedelleri (bina, eşya, cam bedeli vs. )
  • Poliçenin içeriği da da kapsamı
  • Hasarsızlık indirimi, konut çokluğu indirimi, meslek indirimi gibi indirimler

Konut sigortası ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Konut sigortası neleri kapsar?

Konut sigortası bina bedeli nasıl hesaplanır?

Konut sigortası eşya bedeli nasıl hesaplanır?

Neden konut sigortası yaptırmalıyım?

Konut sigortası komşuya verilen hasarı karşılar mı?

Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler ve daha fazlası hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz