Konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler

0
177
Ev sahibinin konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler
Ev sahibinin konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler

Artan inşa ve eşya maliyetleri ve yüksek enflasyon konut sigortasının önemini de fiyatını da artırıyor. Piyasalardaki bu hareketlilik nedeni ile konut poliçesindeki teminat bedelleri yetersiz kalabiliyor. İhtiyaç durumunda eksik ödeme almamak için konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir inceleyelim.

Konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler

  • Bina değeri doğru hesaplanmalıdır. Bina değeri evin satış fiyatına göre değil inşa maliyeti dikkate alınarak hesaplanır. Detaylı bilgi için tıklayınız. Özellikle doların artışı ve yüksek enflasyon nedeni ile bina değeriniz, olması gereken bedelin altında kalırsa, eksik sigorta nedeni ile ihtiyaç durumunda eksik ödeme alırsınız.
  • Eşya değeri doğru hesaplanmalıdır. Eşya değeri hesaplanırken sadece istediklerimizi değil, iğneden ipliğe tüm eşyaları dahil etmeliyiz. Detaylı bilgi için tıklayınız. Ayrıca özellikle yenilemelerde eşya rakamını artan eşya fiyatlarını göz önüne alarak güncellemeliyiz. Aksi takdirde yine eksik sigortaya maruz kalabiliriz.
  • Sigortayı yaptırırken bina deprem teminatı dahilse dask poliçenizi bildirmeniz gerekir. Böylece daskın güvence altına aldığı kısım düşülerek bina deprem fiyatlandırılacağı için daha az prim ödersiniz.
  • Enflasyon oranına dikkat edilmelidir. Enflasyon oranı düşük olmamalıdır. Zira yine poliçe dönemi içinde gerçekleşecek bir risk nedeni ile gerek bina maliyeti gerek eşya maliyetleri nedeni ile eksik sigortaya maruz kalabilirsiniz.
  • Ek teminat bedelleri de gözden geçirilmelidir. Cam, yangın mali sorumluluk, elektronik cihaz gibi bedelini poliçe yapılırken belirlediğimiz ek teminat tutarları da yeteri kadar artırılmalıdır. Özellikle yangın mali sorumluluk gibi ihtiyaç durumunda bizi büyük bedeller ödemekten kurtaran teminat bedelleri yüksek tutulmalıdır.
  • Plan seçimine dikkat edilmelidir. Artan fiyatlar hepimizi zorlasa da plan seçilirken teminatlarda mümkün olduğunca kısıtlamaya gidilmemelidir. Özellikle ihtimali düşük ve bize gereksiz gibi görünen bazı teminatların önemi, risk gerçekleştiğinde anlaşılabilir.
  • Poliçeler yenilenirken vadesi geçirilmemelidir. Unutulmamalıdır ki poliçe bittikten sonra yapılırsa, aradaki zamanda gerçekleşen giderler kapsam dışı olacak ve belki de hasarsızlık indirimi devre dışı kalacak.

İndirimli konut sigortası almak için ne yapmalı?

Evinizi daha güvenli hale getiren bazı nedenler poliçenizde indirim uygulanmasını sağlayabilir. Konutun 24 saat güvenlikli bir sitede olması, alarm sistemine sahip olması gibi durumları poliçe yenilenirken acentenize bildirmenizde fayda vardır. Ayrıca her şirkette indirim kalemleri değişebilir. Mesela meslek indirimi ya da aynı şirkette birden fazla poliçenizin olması da indirim olanağı sağlayabiliyor.

Konut sigortası ne kadar?

Konut poliçesinin fiyatı bina ve eşya değerine, diğer teminat bedelleri ve seçtiğiniz plana göre değişir. Ayrıca binanın bulunduğu il ve ilçe de deprem, sel riskini değiştirebileceği için konut sigortası bedelinde etkendir. Poliçenizde bulunan hasarsızlık indirimi , güvenlik indirimi gibi indirimler de fiyatlarda değişikliğe neden olabilir.

Konut poliçesi başka şirketten yenilenirse ne olur?

Artan fiyatlar nedeni ile daha düşük fiyatlar için farklı sigorta şirketlerine yönlenebiliyoruz. Unutulmamalıdır ki sigorta şirketleri fiyatları değiştiği gibi teminat içerikleri ve planlar da değişebilir. Sigorta şirketleri uygulamalarını, konut sigortası genel şartlarına uymak şartı ile kendileri belirlerler. Bu nedenle poliçeleri karşılaştırırken detaylara dikkat etmeli özellikle muafiyetler yazan kısmı incelemeliyiz.

Konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler

Konut sigortası yenilenirken dikkat edilmesi gerekenler ve daha fazlasını bu yazımızda ele aldık. Sorularınız ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz