Konut sigortasında bina bedeli nasıl hesaplanır?

0
4968
Konut sigortasında bina bedeli nasıl hesaplanır?
Konut sigortasında bina bedeli nasıl hesaplanır?

Konut poliçesi yaptırırken merak edilen konulardan birisi de teminat bedellerinin nasıl hesaplandığıdır. Bu yazımızda ” Konut sigortasında bina bedeli nasıl hesaplanır? maddeler halinde inceleyeceğiz. Eşya ve cam bedeli hesaplarken dikkate almamız gereken kriterleri başka yazılarımızda ele alacağız.

Sigorta yaptırırken teminat bedellerini hesaplamak neden önemlidir?

Bu bedellerin gerçeğe yakın olması, ödeyeceğimiz primi de etkileyeceği için hem yüksek tutarak fazla prim ödememek için hem de düşük tutarak hasar anında eksik ödeme yapılmasını önlemek açısından önemlidir.

Aşkın sigorta nedir?

Sigorta bedelinizin sigortaladığınız değerin gerçek bedelinden fazla olmasıdır.

Aşkın sigorta olursa ne olur?

Fazla prim ödersiniz ve hasar anında gerçek değer üzerinden ödeme yapılır.

Eksik sigorta nedir?

Sigorta bedelinizin, sigortaladığınız değerin gerçek bedelinden eksik olmasıdır.

Eksik sigorta olursa ne olur?

Hasar anında sigorta bedelindeki eksiklik oranında eksik ödeme yapılır. Mesela kaba bir hesapla; 100 TL değerindeki bina 50 TL bedel ile sigortalanırsa 50/100= 0,50 0.50×50= 25 TL ödeme yapılır.

Bina bedeli nasıl hesaplanırken nelere dikkat edilmeli?

  • Bina bedeli hesaplanırken binanın satım bedeli değil, yeniden yapılması durumunda doğacak maliyet dikkate alınmalıdır. Arsa bedeli maliyete dahil değildir.
  • Bina inşa m2 maliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl güncellenir ve resmi gazetede yayınlanır. Her bina yapımında aynı malzeme kullanılmadığı içinde 1. sınıf, 2. sınıf yapılar gibi çeşitli kriterlerle sınıflandırılır.

2021 bina inşa maliyetleri için tıklayınız

  • Binanızda bulunan klima, asansör, havalandırma sistemleri gibi tesisatlar varsa bunlarda bina bedeline eklenir.
  • Bina dışındaki bahçıvan evi, garaj, su deposu kömürlük gibi eklentiler ile ayrıca asansör, yıldırımlık gibi binayı tamamlatan kıymetler bina bedeline eklenir.
  • Temeller, istinat duvarları, bahçe ve çevre duvarları, sabit yüzme ve süs havuzları, sarnıçlar istenirse bedele eklenebilir.
  • Binanın ortak kullanım alanları, kat mülkiyetine tabi konutlarda, sigortalının hissesi oranında teminata dahil edilebilir.
  • Binaya yapılan boya, badana ve sabit dekorasyonlar da bina bedeline dahil edilmelidir.

Hasar durumunda bina bedeli nasıl hesaplanır?

Binanın brüt m2 si, yukarıda belirttiğimiz bina inşa m2 maliyeti ile hesaplanarak, yapının genelinde ve ortak mühendislik açısından eklenmiş unsurlar ve konut iç dekorasyona yapılmış eklentiler dikkate alınır.

Konut sigortasında bina bedeli nasıl hesaplanır? yukarıda sıraladık. Daha fazla bilgi ve konut sigortası fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz