Korona virüsüne karşı alınması gereken önlemler

0
1168
Korona virüsüne karşı alınması gereken önlemler
Korona virüsüne karşı alınması gereken önlemler

Covid-19 virüsü genellikle, sağlık bir insanın, hasta bir insanın vücut salgısı ile temas etmesi sonucu insandan insana bulaşır. Virüs hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması gibi yollarla saçtığı damlacıklar ve bu kişilerin temas ettiği yüzeylerden göz, ağız ve burun mukozası ya da el şıkışması ile bulaşmaktadır. Alınacak bazı önlemler ile bu virüsün bulaşma riskini azaltabiliriz. Korona virüsüne karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Toplumda sadece maske takılarak bu hastalıktan korunacağına dair yanlış bir kanı var. Maske takmak şart fakat yeterli değildir.

Korona virüsünden korunmak için alınacak önlemler

  • Alınacak önlemlerin başında el hijyeni gelmektedir. Eller sıkılıkla bol su ile ez az 20 saniye yıkanmalı bunun mümkün olmadığı durumlarda da alkol bazlı el antiseptiği ya da kolonya ile temizlenmelidir. Eller iyice temizlenmeden göz, ağız ya da buruna temas edilmemelidir.
  • Hapşırırken ya da öksürürken ağız ve burun , tek kullanımlık mendille kapatılmalı, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içi kullanılmalıdır.
  • Mümkünse uzun süre kapalı ortamlarda bulunmamalı, yaşadığımız ortamlar (odamız, evimiz, işyerimiz gibi) sık sık havalandırılmalıdır.
  • Toplu taşıma , alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, marketler , bankalar, gibi kalabalık ortamlarda gerekli hijyen kuralları ve maske takılmasına özen göstermeliyiz. Asansörler mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenerek, yeterince uyuyarak bağışıklık sistemi güçlendirilmeli, az pişmiş ya da çiğ hayvansal gıdaların tüketilmesinden özellikle kaçınılmalıdır.
  • Sık temas edilen yüzeylerin (kapı kolları, klavye, cep telefonu gibi) hijyeni konusuna dikkat edilmelidir.
  • Yüksek ateş, kuru öksürük, solunum zorluğu, kas ve eklem ağrısı gibi hastalık belirtileri hissettiğinizde maske takarak, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Özel ağlık sigortası koronayı karşılıyor mu?

Aslında salgın hastalıklar “özel sağlık sigortaları genel şartlarda” da belirtildiği gibi kapsam dışındadır. Fakat salgının başlarında sigorta şirketleri başlangıçta jest kararı alarak, Covid-19 tedavisinin karşılanması kararı aldılar. Daha sonrasında bazı şirketler tüm salgın hastalıkları kapsama aldı. Poliçenizde salgın hastalıkların kapsam dahilinde olup olmadığını acentenizden ya da poliçe özel şartlarınızdan öğrenebilirsiniz. Elbette mevcut teminatlarınız ve özel şartlarda yazan maddeler çerçevesinde. Yeni poliçeler için ortalama 15 gün bekleme süresi geçerlidir. Salgında özellikle hastaneye yatış durumlarındaki yüksek fatura tutarları da dikkate aldığımızda sağlık sigortaları hayatımızda daha önemli konuma geldi.

Korona virüsüne karşı alınması gereken önlemler in başlıcalarını ele aldık. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat , özel sağlık sigortası fiyat ve daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz