Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?

0
556
Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?
Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?

Özel sağlık sigortaları; sigortalının, hastalık ya da kaza gibi nedenlerle oluşan sağlık giderlerini belirli kurallarla karşılayan sözleşmelerdir. Genellikle süresi bir seneliktir ve bu sürenin sonunda poliçe yenilenir. Çeşitli nedenlerle poliçeye devam etmek istemediğimiz zaman ” Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur? ” sorusu gündeme gelir.

Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?

  • Yenileme garantisi gibi zamanla kazandığınız haklarınızı kaybedersiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Gerek ara verdiğiniz dönemde gerekse öncesinde, sigortalı olunan dönemde çıkmış olsa bile, yaşanan sağlık problemleriniz kapsam dışında bırakılabilir ya da ilave pirim istenebilir.
  • Yenileme garantiniz olsa bile geçmiş sağlık problemlerinden dolayı poliçe açılmayabilir.
  • Sağlık sigortasında gerek teminatlar gerekse uygulamalar değişse bile poliçe yenilenmeye devam ettiği sürece, uygulamalar sigortalı aleyhine daraltılamaz. Ancak poliçeye ara verilirse sigorta şirketi poliçenizi yeni şartlarla başlatma hakkına sahip olur.
  • Poliçenizde “bekleme tabi olan hastalıklar” için süre yeniden başlar. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Poliçenizde yer alan hasarsızlık indirimi gibi zamanla kazandığınız indirimlerinizi de kaybedersiniz.

Özel sağlık sigortası ne zaman yenilenebilir?

Daha önce de dediğim gibi sağlık sigortaları genellikle bir seneliktir. Poliçe bitiş tarihinin ” Sağlık Sigortası Genel Şartlarına ” göre poliçe üzerinde yazması gerekiyor. Bu süreden önce yenileme hazırlıklarınız yapıldıktan sonra poliçeyi yenilemeniz en doğrusudur fakat yenileyemezseniz genellikle haklarınızı kaybetmemeniz için bir aylık süre verilir. Ancak poliçe bittikten sonra meydana gelebilecek sağlık probleminin karşılanmama hakkı sigorta şirketinde olacağı da unutulmamalıdır.

Sağlık sigortası yenilenirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Poliçenin vadesi dolmadan yenilenmesi en doğrusudur.
  • Poliçe yenilenirken sağlık beyanı isteniyorsa beyandaki bilgilerin doğruluğu sizin sorumluluğunuzdadır. Beyanda hata olursa poliçe yenilenmiş bile olsa sigorta şirketi hatayı öğrendiği zaman yaptırım uygulayabilir. (ekprim, muafiyet, poliçe iptali vs.) Bu nedenle sonradan süprizle karşılaşmamak için beyanınızın yer aldığı formu imzalamadan önce gözden kaçan bir şey olup olmadığını incelemenizde fayda vardır.
  • Poliçelerde yenileme dönemlerinde bazı hastalıklar için muafiyet, ekprim uygulanabilir ve yasal olarak bunlar teklif ve poliçede yer almalıdır. Bu nedenle teklif kabul edilmeden önce detaylı incelenmelidir.
  • Ömür boyu yenileme garantisi olsa bile plan değişiklerinde, sigorta şirketinin durumu yeniden değerlendirme hakkı vardır. Bu nedenle plan düşürürken sonraki yenilemelerde tekrar yükseltemeyebileceğimizi ya da ekprim, muafiyrt vb. bir uygulamaya maruz kalabileceğimizi unutmamak gerekir.

Poliçe yenilendikten sonra ne kadar süre içinde iptal edilebilir?

Poliçe yenilendikten sonra kullanım olmaması durumunda bir ay içinde iptal edilebilir ve ödenen primin tamamı geri alınabilir. Poliçenizi kullanmışsanız da iptal edebilirsiniz fakat ödediğiniz primden kesinti yapılabilir.

Bu yazımızda “Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?” ve daha fazlasını inceledik. Daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz