Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler

0
773
Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler
Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler

Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken tedbirler aslında günlük hayatımızda uymamız gerek küçük ve kolay çabalardan oluşur. Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler genel olarak ele alınmıştır fakat uygulama kişiye özel olmalı , sağlık durumumuz ve yaşam koşullarımız dikkate alınarak yaşam tarzımız haline gelmeli. Ancak bu şekilde istikrar ve fayda sağlayabiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler :

 1. Temizliğinize dikkat edin

  Temizlik çok genel bir kavram ve bu kavramın içine kişisel temizliğimiz, yaşadığımız ortamın, yediklerimizin, giysilerimizin hijyeni giriyor.

 2. Sağlıklı giysiler tercih edin

  Giysi seçimi yaparken vücudu dış ortamın etkilerinden koruyan, alerji ve kokuya neden olmayan, teri emebilen doğal maddelerden yapılmış olmasına ayrıca rahat olmalarına dikkat etmeliyiz.

 3. Beslenmenize özen gösterin

  Sağlıklı beslenme vücudun büyüme, gelişme ve günlük işlevlerinin sürekliliğinin sağlanması için gerekli olan besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır. Ne yenilip yenilmemesi kararı ; ortak kuralları olmakla birlikte sağlık durumunuza göre gerekirse doktorunuz ile beraber karar verilmesi gerekilen bir konudur.

 4. Düzenli bir şekilde egzersiz yapın

  Hareketli bir yaşam sağlık için gerekli olduğu gibi yaşam enerjiniz artırır, daha iyi hissedip daha iyi görünmenizi sağlar. Günde 15 dakikanızı spora ayırsanız bile farkı hissedersiniz.

 5. Uyku düzeninize dikkat edin

  Uyku gereksinimi kişiden kişiye değişebilir fakat yeterli uyku kişinin fiziksel ve ruhsal streslere karşı dayanıklılığını artırır.

 6. Stresten uzak duramıyorsanız başa çıkmayı öğrenin

  Aslında bir parça stres günlük yaşamda zorluklarla başa çıkma, enerji, uyanıklılık ve güç sağlar fakat stresin fazlası verimin düşmesine sebep olur, fiziksel ve ruhsal sağlığı tehdit eder. Her çeşit bedensel çalışma, hobilere zaman ayırmak, spor yapmak stresten ve zararlı etkilerinden uzaklaşmak için faydalı olabilir.

 7. Doğru zaman yönetimi yapabilmek

  Temel ihtiyaçlarımız ve zorunlu işlerimiz için harcadığımız zamanı çıktıktan sonra kalan süre için planlama yapılabilir. Gerekirse alarm kurun ve planınıza uymaya gayret gösterin.

 8. Zararlı alışkanlıklardan uzak durun

  Şunu unutmamak gerekir ki herkes bağımlı olabilir. Zaten kişiler “Ben kontrol edebilirim” düşüncesi ile başlarlar ve bağımlı olurlar. Bu nedenle alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklardan uzak durmakta fayda var.

” Sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler ” mümkün olduğunca yerine getirmenin dışında sağlığımız için yapacağımız yatırımlardan biri de yaşayacağımız her hangi bir sağlık probleminde tedavimizi olurken bize destek olacak bir sağlık sigortası yaptırmak. Detaylı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz