Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

0
2298
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

Sağlık sigortası yaptırmak istiyoruz ama tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası arasında seçim yapamıyor musunuz?. “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası arasındaki farklar nelerdir?” bazılarını inceleyelim;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını kullanabilmeniz için SGK’nızın aktif olması gerekiyor, özel sağlık sigortasında böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Zira tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK geçen bazı özel hastanelerde çıkan SGK farkını ödemeye yönelik bir sistemdir.

Yani öncelikle SGK’dan faydalanabiliyor olmanız gerekiyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasının anlaşmalı kurum ağı çok farklıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde kullanılabiliyor fakat kullanabileceğiniz kurumun öncelikle

  • SGK anlaşması olması gerekiyor
  • Sigorta yaptıracağınız şirketin de bu kurumla tamamlayıcı anlaşması olması gerekiyor.
  • Ayrıca bu kurumda kullanacağınız doktorun da tamamlayıcı anlaşması olması gerekiyor.

Özel sağlık sigortasının anlaşmalı kurum ağı daha geniştir, ve opsiyoneldir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası arasındaki farklardan en önemlisi budur.

Bazı A + kurumlarda TSS’ nin  parça bazlı anlaşmaları da olabiliyor.  Örnek olarak bir hastanede sadece kalp ve damar cerrahisi ya da onkoloji için SGK ve TSS anlaşması olabiliyor. Bu nedenle anlaşmalı kurum listesine bakarken ya da randevu alırken gideceğiniz branş ve doktorun TSS anlaşması olup olmadığını mutlaka sorun.

Tamamlayıcı sağlık sigortasına göre özel sağlık sigortasında daha çok plan alternatifi vardır

Tamamlayıcı sağlık sigortasında da plan alternatifleri vardır. Sadece yatarak tedaviler için ve hem yatarak hem de ayakta tedaviler için tercih edebilirsiniz. Doğum ekleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortasında ; ayakta tedavi limitlerini ve ödeme yüzdesini değiştirerek hatta anlaşmalı kurum ağını daraltarak, ihtiyacınıza göre daha fazla alternatif oluşturabilirsiniz.

“Sadece yatarak tedaviler için büyük hastaneleri kullanmak isterim ayakta tedavide SGK geçen kurumlar yeterli olur.” diyorsanız her iki planı kombin yaparak almanız da mümkün.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatı, özel sağlık sigortasına göre daha düşüktür.

Fiyatları çok farklı olabilir zira anlaşmalı kurum ağı ve içerikleri farklıdır. Her zaman vurguladığım gibi “Önemli olan ucuz değil uygun sigortayı bulabilmektir.” İhtiyaç durumunda beklentinizi karşılamayacak ve dolayısıyla kullanamayacağınız bir poliçe de yanlıştır, her sene yenilendiği düşünüldüğünde devam ettiremeyeceğiniz ya da ihtiyacınız olmayan teminatlarla, fiyatı yüksek gelen bir poliçe de yanlıştır.

Katılım ücreti, Tamamlayıcı sağlık sigortasında ödemezsiniz, özel sağlık sigortasında seçtiğiniz plana göre ödeyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında , ayakta tedavi için yüzdesi değişmekle beraber genelde bir katılım payı ödersiniz. Bu da yüksek fiyatlı işlemler için özellikle ileri tanılarda yüksek rakamları bulabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında katılım yüzdesi ödemezsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasının uygulamaları farklıdır.

Aynı şirketin tamamlatıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası uygulamaları farklıdır. Poliçe üzerinde yazan teminatların kullanım koşulları ve uzun ya da kısa vadede karşılaşabileceğiniz haklar, kısıtlamalar, indirim ve ekprim koşulları önemlidir. Bunları bütün sağlık sigorta şirketlerinin kullandığı “genel şartlar” ve her sigorta şirketinin, her poliçeye göre bile farklılık gösteren özel şartlarından ulaşabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası doğuştan gelen, genetik rahatsızlıkları karşılamaz fakat bazı özel sağlık sigortası şirketleri, belirli koşullarla, doğuştan gelen rahatsızlıklarıkarşılayabiliyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, ayakta tedavi için, ilacı karşılamaz (SGK ‘dan ilaç alabiliyorsunuz) Özel sağlık sigortasında ayakta tedavi tercih etmişseniz karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel Sağlık Sigortası arasındaki farklar konusunu inceledik. Umarız bu kriterler karar vermenizde size yardımcı olabilir. Zira sağlık sigortaları yıllık olarak düzenlense de, uzun vadeli poliçelerdir, plan ya da şirket değiştirmek istediğinizde kısıtlamalarla karşılaşabileceğiniz gibi haklarınızı koruyamayabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve fiyat almak için Bize Ulaşın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz