Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası farkları

0
866
Tamamlayıcı sağlık sigortası mı, özel sağlık sigortası mı?
Tamamlayıcı sağlık sigortası mı, özel sağlık sigortası mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının hayatımıza girmesiyle, ülkemizde sağlık sigortası daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Özel sağlık sigortasına göre fiyatının daha ucuz olması ve ayakta tedavilerde katılım payı ödenmemesi gibi nedenlerle tamamlayıcı sağlık sigortası kısa zamanda popüler hale gelse de anlaşmalı kurum ağının daha kısıtlı olması ve bazı büyük hastanelerde her branşta geçmemesi gibi nedenlerle karar verirken ” Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası farkları ” bilmek isteriz.

Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası farkları nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası mı, özel sağlık sigortası mı?

Sağlık sigortası nedir?

Sağlık sigortası, poliçenin aktif olduğu süre içerisinde, sigortalının kaza ve hastalık gibi durumlardaki sağlık giderlerini, belirli kurallar dahilinde karşılamaya yönelik sözleşmelerdir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta şirketinizin anlaştığı, SGK anlaşmalı özel hastanelerdeki sigortalı payını ödemeye yönelik sözleşmelerdir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası arasındaki farklar nelerdir?

  • Tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanabilmeniz için SGK ‘nızın aktif olması gerekir, özel sağlık sigortasında böyle bir şart yok.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortasında, sigorta şirketinizin anlaştığı, SGK anlaşmalı sağlık kurumlarından faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortasının anlaşmalı kurum ağı daha geniştir.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatı, özel sağlık sigortasının fiyatından daha ucuzdur.
  • Özel sağlık sigortasında, bazı planlar hariç, ayakta tedavilere katılım ücreti ödersiniz, tamamlayıcı sağlık sigortasında ödemezsiniz.
  • Özel sağlık sigortasında poliçenize yurt dışı teminatı ekleyebilirsiniz, tamamlayıcı sağlık sigortasını yurtdışında kullanamazsınız.
  • Tüm sigorta şirketlerinin ortak olarak kullandığı “sağlık sigortası genel şartları” aynı olsa da , her sigorta şirketinin kendisinin belirlediği , poliçe şartları ve uygulamalarını içeren “özel şartları” aynı sigorta şirketinde bile farklıdır.

Sonuç olarak;

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatı ve özellikle ayakta tedavi de katılım payı olmaması ile, özel sağlık sigortası da daha geniş anlaşmalı kurum ağına sahip olması ile ön plana çıkmaktadır. Aslında pek çoğumuz ayakta tedaviler (muayene, tahlil, ultrason ,MR gibi) için çok fazla hastane ayrımı yapmayız fakat yatarak tedavi gerektiren ,özellikle önemli hastalıklarda, hastane ve doktor seçme konusunda kısıtlama ile karşılaşmak istemeyiz. Ayakta tedavi teminatının özel sağlık sigortasının fiyatını önemli ölçüde artırdığını da dikkate aldığımızda şöyle bir soru aklımıza gelebilir?

Soru: Ayakta tedaviler için tamamlayıcı sağlık sigortasını, yatarak tedaviler için de özel sağlık sigortasını alarak kombinleyeceğimiz bir sistem var mıdır?

Yanıt: Evet mümkün. Yatarak tedaviyi özel sağlık sigortasından alıp, özel sağlık sigortasının ek avantajlarından faydalanabilirsiniz. Ayakta tedavi için tamamlayıcı sağlık sigortasını alarak, tamamlayıcı sigortanın yatarak tedavi kısmına yapılacak indirimle avantalı bir kombin yapabilirsiniz. Her ne kadar toplamda sadece tamamlayıcı sigorta yaptırdığınız zaman ödeyeceğiniz primden daha fazlasını ödeyecek olsanız da:

  • Hem ayakta tedaviye, özel sağlık sigortasına, ayakta tedavi eklediğinizde ödeyeceğinizden daha uygun fiyatla sahip olup, hem de katkı payı ödemezsiniz. Özellikle yüksek fiyatlı teşhis yöntemleri (ultrason, MR gibi) düşünüldüğünde , ayakta tedavi için ödeyeceğiniz katkı payının da yüksek olacağı düşünüldüğünde bu alternatifin avantajı artabilir.
  • Hem de yatarak tedavide çok daha fazla hastane ve doktor seçeneğine sahip olmanın rahatlığını yaşarsınız.
En ucuz olan değil, en uygun sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızla ” Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası farkları ” maddeler halinde sıraladık. Ayrıntılı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz