Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir?

0
1143
Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir?
Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir?

Ülkemizde trafik kazalarının sıklıkla yaşanması ve zorunlu olmaları nedeni ile trafik sigortaları hayatımızda önemli tutan sigorta türlerindendir. Çoğunlukla trafik poliçesi zorunlu olduğu için teminatları ve uygulamaları yeteri kadar bilinmeyebiliyor. Poliçe sahipleri tarafından merak edilen konulardan biri ” Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir? ” sorusunun yanıtıdır.

Trafik sigortası nedir?

Motorlu taşıtların işletilmesi sırasında, üçüncü şahısların ölümüne yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermesinden dolayı, Trafik Kanunu’na göre kaza tarihindeki zorunlu sigorta limitleri dahilinde, sigortalıya düşen hukuki sorumluluğu kapsayan sigortadır.

Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir?

Trafik poliçeleri;

  • Sigortalının vefat emesi durumunda,
  • Aracın hurda, pert nedeni ile trafikten çekilmesi durumunda,
  • Aracın satılması durumunda,
  • Bayiden alınan sıfır aracın bayiye iade edilmesi, satışın iptali durumunda,
  • Aynı araca ait mükerrer poliçe olması durumunda iptal edilebilir.

Yukarıdaki durumlarda poliçe iptal edildikten sonra geri ödeme sigorta ettirene yapılır.

Satılan aracın sigortası ne olur?

Aracın satılması yani sigortalının değiştiği her durumda , satış tarihi itibariyle poliçe iptal edilir ve geri kalan prim sigortalıya iade edilir. Ancak mevcut poliçe, 15 gün süresince, her hangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödemeksizin, yeni işleten için sözleşme yapana kadar geçerlidir.

Trafik sigortası iptalinde geri ödeme nasıl hesaplanır?

Toplam prim 365’e bölünerek günlük prim hesaplanır. Sigortanın başlangıç tarihi ile satış tarihi arasındaki gün sayısı hesaplanır. Bu rakama 15 gün eklenerek , günlük primle çarpılır. Bu rakam sigorta şirketinin hak ettiği primdir. Toplam primden bu rakam çıkarılırsa iade edilecek prim tutarı bulunur.

Trafik sigortası iptalinde para iadesi

Prim iade işlemi, iptal gerçekleştikten sonra ortalama 3-5 işgünü sürmektedir. Ödemeyi kredi kartıyla yaptıysanız iade kredi kartınıza, havale ile a da nakit yaptıysanız da istediğiniz hesap numarasına yapılır.

Trafik sigortası isteğe bağlı iptal edilebilir mi?

Hayır. Hazine Müsteşarlığı’nın duyurusu ile, 01.11.2010 itibariyle trafik poliçeleri iptal edilememektedir.

Trafik sigortası hangi durumlarda iptal edilir? ve daha fazlasını maddeler halinde inceledik. Trafik sigortasındaki uygulamalar bütün sigorta şirketlerinin ortak olarak uymak zorunda olduğu trafik sigortası genel şartlarına göre yapılır. Trafik sigortası sadece zorunluluk olduğu için değil, ihtiyaç durumunda büyük bedeller ödemekten kurtaracak bir poliçe olduğu için yaptırılmalıdır. Trafik ve kasko poliçeleriyle ilgili detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz