Trafik sigortası fiyatını neler etkiler?

0
861
Trafik sigortası fiyatını neler etkiler?
Trafik sigortası fiyatını neler etkiler?

Trafik sigorta poliçelerinin süresi 1 yıldır ve her yıl yenilenmesi zorunludur. Ödediğiniz tutar da 1 yıllık poliçe içindir . Zorunlu trafik sigortasında limitler ve teminatlar aynıdır. Teminat ve limitler tamamen devlet tarafından belirlenir. Fakat ödeyeceğiniz sigorta primleri, hizmet aldığınız sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. Her sigorta şirketi aşağıdaki verilerden ölçümlenebilir olanların istatistiklerini kendi bünyesinde yapar ve fiyatları buna göre belirler. Fiyat farklılıkları bu nedenle olur. Peki “Trafik sigortası fiyatını neler etkiler?”

Trafik sigortası fiyatını neler etkiler?

Hasarsızlık indirimi fiyatı belirleyen en önemli etmendir

Sigorta poliçesi 1 yıllık olduğundan bu yıl süresi içerisinde kaza yapmamaya özen gösterin.  Kaza yaparsanız ödeyeceğiniz primlerde de artış olacaktır.

Zorunlu trafik sigortası hesaplamasında 7 kademeli bir durum söz konusudur. 1, 2 ve 3.  Basamaklarda trafik sigortası kullananlar tanımlanır. Hasarsızlık indiriminden yararlanamayacak olan grup bu grup olarak ele alınır. 1. basamakta belirlenmiş olan en üst limitlerden sigortayı kullananlar için %60 artırım uygulanır. 2. basamak limitin önemli kısmını kullanan basamaktır. Bu grupta %40 artırım söz konusudur. 3. basamak, belirli limitler kullanan gruptur. Artırım uygulaması %20’dir.

4. basamak trafiğe ilk kez çıkacak olan araç için uygulanan hesaplama ve sigortadır. Bu araçlar indirim ve artırımdan etkilenmezler. 5, 6 ve 7. basamak ise hasarsızlık indirimi alabilecek gruptadır. Hasarsızlık indirimleri yıllara göre %10, %15 ve %20 oranındadır. Hasar durumları trafik sigortası hesaplanırken kullanılan en temel basamaklardır.  Trafik sigortası fiyatını neler etkiler? sorusunun başlıca etmeni hasarsızlık indirimidir.

Poliçenizi zamanında yenilenmemesi fiyatı artırır. 

Trafik poliçeniz bittikten sonraki gün %5 ve daha sonra geciktiğiniz her ay primi artacaktır.

Aracın model yılı fiyatı etkiler.

Aracınız ne kadar eski ise ödeyeceğiniz trafik sigorta primi de o kadar artacaktır.

Araç sahibinin de yaşı önem taşır.

Yeni trafiğe çıkan biri daha fazla ücret ödeyecek iken siz yas itibari ile daha az prim ödersiniz.

 60 yaşındaki bir sürücünün reflekslerinin zayıflamış olacağından dolayı riskli gruba girmesi kaçınılmazdır. Yeni ehliyet almış olan ve henüz tecrübe sahibi olamamış sürücüler de risk grubunda yer alır.

Aracınızın plakası da primi etkiler.

Kaza oranı yüksek şehirler daha fazla sigorta primi ödeyebilirler. Kaza oranı daha düşük olan şehirlerde ise daha düşük sigorta primi ödenir. Trafiğe çıkan araçların sigorta primleri büyük şehirlerde yer alan sürücüler için daha yüksek olabilir.

Sigorta şirketleri uygulamalarını, ortak olarak uymak zorunda oldukları Trafik Sigortası Genel Şartlarına aykırı olmamak şartı ile belirlerler. Trafik sigortası fiyatını neler etkiler? konusunda daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz