Dask ile konut sigortası arasındaki farklar

0
1137
Dask ile konut sigortası arasındaki farklar
Dask ile konut sigortası arasındaki farklar

Dask ile konut sigortası birbirine çok karıştırılan iki sigorta ürünüdür ve aslında teminatları ve içerikleri çok farklıdır, birbirinden bağımsız fakat birbirini tamamlarlar. Evimize tam bir koruma istiyorsak ikisini beraber yaptırmamız gerekir. Peki “Dask ile konut sigortası arasındaki farklar nelerdir?”

Dask zorunlu, konut sigortası isteğe bağlıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası, binanıza karşı deprem ve depremin doğrudan sebep olduğu riskler için güvencesi devlet tarafından sağlanan ve zorunlu yapılması gereken bir sigorta türü iken konut sigortası ise yapılması isteğe bağlıdır. Evinizle ilgili bazı işlemlerde ( su elektrik aboneliği, tapu işlemleri gibi) Dask’ ın ibrazı zorunludur.

Mükerrer olmadıkça, Dask iptal edilemez, konut sigortası iptal edilebilir.

Dask’ da sigortalı tapu sahibidir, konut sigortasını kiracı da yaptırabilir.

Dask’ da sigortalı tapu sahibidir fakat konut sigortasında poliçeyi yapmak için tapu sahibi olmanıza gerek yoktur. Konut sigortasında , sigortalıya ait eşya ve mallara da teminat verilebildiği gibi oturduğunuz konut için yaptığınız boya, badana ve dekorasyonu da teminat altına alabilirsiniz. Her türlü sigorta da olduğu gibi ; hasar durumunda ödeme, poliçeyi yapana değil , sigortalanan değer üzerinde hak sahibi olan kişiye yapılır.

Daskın limiti sabittir, konut sigortasında limit değişebilir.

Dask sigortasın belirli limitlerle depremin doğrudan verdiği zararları karşılar. Bu limitin üstünü karşılamaz. Tam da bu durumda konut sigortası devreye girerek dask sigortasının limitinin üstünde kalan tutarı karşılar.

Dask bina bedelini değiştiremezsiniz, konut sigortası bina bedelini kullanılan malzemelere göre evinizin gerçek yapım maliyetini kendiniz belirleyebilirsiniz. Dask bina bedelini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı inşaat maliyetlerini yıllık enflasyon durumuna göre belirler.

Dask ve konut poliçesinin teminatları ve fiyatları farklıdır.

Dask sadece binayı teminat altına alırken, konut sigortası isterseniz eşyanızı da teminat altına alabilir. Konut sigortası depreme ek olarak ; yangın, sel, fırtına, dahili su gibi pek çok teminatı içerebilir.

Zorunlu deprem sigortası fiyatını ,Doğal Afet Sigortaları Kurumu (Dask) belirler ve her sigorta şirketinde aynıdır. Tabii ki fiyatı etkileyen bilgilerin doğru girilmesi gerekir. Konut sigortasının içeriği de fiyatları da her sigorta şirketinde farklı olabilir.

“Dask ile konut sigortası arasındaki farklar nelerdir?” maddeler halinde sıraladık. Dask ve konut sigortası hakkında daha fazla bilgi ve fiyat almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz