Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı?

0
1211
Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı?
Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı?

Konut sigortası ile evinizi pek çok riske karşı güvence altına alırsınız. Fakat bazı hasarlarda sadece sizin değil komşunuzun evi de zarar görebilir. Üstelik zarar sizin evinizde meydana gelen bir sorundan kaynaklanıyorsa, komşunuzun hasarından da sorumlu olursunuz ve hasarı siz ödemek zorunda kalırsınız. Peki ” Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı? “

Genellikle; komşuluk mali mesuliyet ya da yangın mali mesuliyet olarak adlandırılan bu teminat bazen seçimli olarak gelebiliyor. Bu teminatın poliçeniz de yer alması durumunda konut sigortanızın güvence altına aldığı; yangın, infilak, dahili su ve duman gibi risklerin sonucunda komşunuzun bina ve mallarına gelecek hasarlar , poliçenizde yer alan limitler doğrultusunda karşılar. Teminatın ismi de içeriği de şirketten şirkete farklılık gösterebileceği için teminat detaylarını incelemekte fayda vardır.

Konut sigortası kiracının mallarına gelen zararı karşılar mı?

Kiraya verdiğiniz konutunuzun sigortasını yaptırmanız durumunda, yine poliçenizde teminat altına alınan yangın, infilak, dahili su gibi risklerin doğurduğu ve sizin sorumluluğunuzda bulunan bir durumdan kaynaklanan hasarlarda da kiracınızın ve komşularınızın bina ve mallarında gelecek zararları karşılar. Sizin sorumluluğunuzdan kaynaklanan duruma örnek vermek gerekirse; duvarların içinde bulunan su borularının zarar görmesi nedeni ile kiracının eşyalarının zarar görmesini verebiliriz. Bu boruların bakımı ev sahibinin sorumluluğundadır. İhtiyaç durumunda büyük bedeller ödememek için çoğunlukla “yangın mali mesuliyet” olarak adlandırılan bu teminatın poliçenizde yer alıp almadığını acentenizden öğrenebilirsiniz.

Konut sigortası ev sahibinin zararını karşılar mı?

Kiracılar, genelde eşyalarını güvence altına almak için konut sigortası yaptırır. Bu durumda bazı ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Kiracının oturduğu bir evde, konut poliçenizin teminat altına aldığı bir riskten dolayı binanın gördüğü hasarlarda yine bir ek teminat olan mal sahibine karşı sorumluluk teminatı varsa sigorta, konut sahibinin zararı karşılanır. Bu durumda da hasar nedeninin kiracının sorumluluğunda olan bir nedenden mesela musluktan kaynaklanan bir problem olması gerekiyor.

Komşumun evini su bastığında sigortam hasarı karşılar mı?

Bunun tam tersi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Komşunuzun sorumluluğunda olan bir hasardan kaynaklı sizin konutunuz ya da eşyalarınızda bir zarar varsa poliçeniz daire ve eşyalarınızı hasardan önceki haline getirmekte ve harcadığı bedeli komşunuzdan rücu etmektedir. 

“Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı?” sorusunun yanıtlarını inceledik. Anlaşıldığı gibi poliçemizde oldukça önemli bir yere sahip olan bu teminatın poliçenizde olup olmadığını, varsa teminat bedelinin ayrıca; komşu, kiracı ve ev sahibi için geçerliliğini sorgulamakta fayda var. Daha poliçeyi yaparken ödeyeceğiniz küçük bedellerle, büyük risklerin sorumluluğunu üzerinizden atın. Konut sigortası ile ilgili detaylı bilgi ve fiyat için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz