Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?

0
652
Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?
Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?

Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı? Aracımızla bir hayvana çarptığımızda ne yapmalıyız? Bu soruların yanıtlarına bakalım.

Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?

Trafik kazası sonucu yaralan hayvan sahipli ise ne yapılır?

Hayvan kazaları sonucu oluşabilecek veteriner masrafları zarar gören hayvan sahipliyse trafik sigortasından temin edilebilir. Bunun için fatura, fotoğraflar ve tutulan tutanakla sigorta şirketine başvurulması gerekiyor.

Sahipsiz hayvana çarpınca trafik sigortası hasarı karşılar mı?

Hayvan Koruma Kanunu’nun yaklaşımı:

İşin vicdani yönünü bir kenara bırakırsak ayrıca yasal olarak bir hayvana çarpan sürücünün, hayvana zarar vermesi halinde, en yakın veterinere götürme götürme zorunluluğu vardır. Hayvan koruma kanunu ” tüm hayvanlar eşittir ve yaşama hakkına sahiptir. Sahipsiz hayvanların da sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir” der. Ayrıca sahipsiz bir hayvana kasten zarar veren ya da ölümüne sebep olanlara para cezası uygulanır.

Ayrıca yolda yaralı bir hayvan görürseniz ALO 153’e bildirmeniz halinde , mobil ekipler o noktaya yönlendirip gerekli müdahalenin yapılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Karayolları Kanunu’nun yaklaşımı:

Türkiye’de karayollarında işleyişi düzenleyen 2918 numaralı Karayolları Trafik Kanunu‘nun “İşleten ve araç işleticisinin bağlı olduğu teşebbüs sahibinin hukuki sorumluluğu” başlığında yer alan 85. maddeye göre “Bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar” ifadesi yer alıyor. Bu madde, işletenin yani araç sahibinin ya da sürücünün sorumluluğunu sınırlamıyor, aksine “bir şeyin zarara uğramasına sebep olunması” ifadesi ile zarar verilen her şeyin (istisnalar hariç) dahil edilmesini öngörüyor. Kanun’un 91. maddesinde ise işletenin sorumluluklarını karşılamak üzere, mali sorumluluk sigortası yani zorunlu trafik sigortası yapılması zorunluluğu getiriliyor.  Bu sigortanın genel şartlarına baktığımızda hayvan kazalarının kapsam dışında tutulmadığını görüyoruz.

Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?

Hayvan Koruma ve Karayolları trafik kanunu yorumladığımızda hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar gibi görünse de uygulamada sigorta şirketleri sadece sahipli hayvanların tedavi masraflarını karşılıyor. Fakat 2016 yılında yaşanan bir olayda bir kedi yavrusunu yaralayıp tedavi eden sürücü Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmuştur. Komisyon yukarıda bahsettiğimiz Hayvan koruma ve Karayolları Kanunlarını dayanak göstererek sigorta şirketinin zararı karşılamasına hükmetmiştir. Bu karar emsal teşkil edecek niteliktedir.

“Hayvan kazalarını trafik sigortası karşılar mı?” sorunun yanıtını bu şekilde özetleyebiliriz. Daha fazla bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz