Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

0
806
Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler
Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Kasko poliçesi yaptırırken onlarca teklif bulabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu kaskoda teminatların her şirkette aynı olmamasıdır. Değerlendirme yaparken ihtiyaç durumunda bütçenize büyük bedeller yükleyebilecek bazı kalemlerin dikkatlice gözden geçirilmesi gerekir. Peki bu teklifleri karşılaştırırken, kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Full kaskoda olması gerekenler;

Aracın çalınması, yanması, çarpılması, çarpışması, devrilmesi bunlara ek olarak dolu,sel, deprem, fırtına, yer kayması, grev, terör, halk hareketleri ile aracınızdaki kişilerin sakat kalması ya da vefat etmesi, camlarınızın kırılması, trafik sigortası limitlerinin üzerini tamamlayan ihtiyari mali mesuliyet (karşıya verilen zararlar) ve manevi tazminat talepleri ana teminatlardandır.

Bu teminatların bedelleri, muafiyetleri ve servis ağı karşılaştırma yaparken önemlidir

Araç rayiç bedeli neye göre ödenir?

Araç rayiç bedeli belirlenirken Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından açıklanan kasko değer listesi baz alınır. Fakat dövizdeki dalgalanmalar nedeni ile bu bedeller yeteri kadar güncellenemediği için aracınız pert olduğunda ya da çalındığında süprizle karşılaşmayın. Poliçenizi yaptırırken Araç rayiç bedeli neye göre ödenir? sorusunu sorun.

Anlaşmalı servis ağı

Anlaşmalı servis ağı fiyatı belirleyen etmenlerdendir ve her şirkette değişir. Özellikle kullanmak istediğiniz servis varsa anlaşması olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Anlaşmasız servislerde ki uygulamalarda değişmektedir. Ayrıca anlaşmalı servis ağı daraltılarak daha uygun fiyatlı alternatiflerde sunulmaktadır.

İhtiyari mali mesuliyet

Karşı tarafa vereceğiniz hasarların trafik poliçesinden kalan tutarı ödeyen bu teminat bedeli piyasadaki pahalı araçları ve oluşabilecek zincirleme kazaları da göz önünde bulundurarak yüksek seçmelisiniz.

Cam muafiyeti

Aracınızdaki camlar orjinalse ve cam hasarlarında yetkili servis kullanmak istiyorsanız poliçenizde cam muafiyeti olmaması gerekir. Zira bazı tekliflerde fiyatı uygum olsun diye cam muafiyeti verilerek sadece anlaşmalı cam servisleri geçerli olabilir. Bu durumda yetkili servis kullanmak isterseniz sizden ekstra ücret talep edilecektir. Aracınızdaki camlar orjinal değilse cam muafiyetiniz olmasa bile orjinal cam takılmaz benzeri ile değiştirilir.

Deprem , sel muafiyeti

Seçenekli olarak daha düşük fiyat verilmesi için muafiyetli de sunulan bu teminatlar özellikle ülkemizin deprem kuşağında bulunması ve iklim değişiklikleri de göz önünde bulundurulduğunda muafiyetsiz olarak tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Zira bu tip doğa olaylarında araçta genellikle büyük hasarlar meydana geleceği için muafiyet oranı düşük olsa bile bütçenize etkisi büyük olur.

İkame araç süresi

Kaskoda ikame araç teminatı; aracınız kaza sonrası servisteyken, sigorta şirketinizin size verdiği yedek aracın segmenti ve süresini içerir. Yedek aracın teslim alındığı ve verildiği günlerinde bu süre içinde olduğu ve kiralık araç maliyetlerini de göz önünde bulundurduğumuzda kaskomuzda bulunan bu sürenin yeterli olması önemlidir.

Mini onarım

Mini onarım ; belli ölçülerde değerlendirilen küçük çaplı hasarların kasko poliçenizin hasarsızlık indirimini bozmadan (bu konu önemli mutlaka teyit etmeli) zabıt tutanak ekspertiz gerekmeden bedelsiz olarak giderilmesidir. İçeriği ve anlaşmalı servis ağı kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmekte olduğu için hangi servis ağı ile anlaşmalı olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Hasarın tamiri sırasında orjinal parça kullanımı

2. el araç satışlarında aracın değişen parçalarının orjinalliği değerini etkilediğinden, kasko poliçenizin parça değişimi uygulamasını sorgulamakta fayda vardır. Bazı şirketler aracın tamiri sırasında eşdeğer parça kullanımına izin verebiliyor. Eşdeğer parça, hasar gören aracın tamiri esnasında kullanılan aracın orijinal parçasına yakın ya da orijinali ile aynı işlevi gören parçadır. 

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler konularının bazılarına değindik. Bunların dışında manevi tazminat, asistans, ferdi kaza, çekme kurtarma hizmeti gibi değerlendirmeye katacağınız başka kriterlerde vardır. İnternetten yapılan kasko sorgulamalarında ihtiyaçlarınız değil de standart teklifler sunulabileceği için poliçenizi konusunda uzman bir acenteden almanızda fayda vardır. Böylece sadece poliçenizi satın alırken değil hasar anında da muhatap bulmakta zorlanmazsınız. Daha fazla bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz