En iyi özel sağlık sigortası hangisi?

0
897
En iyi özel sağlık sigortası hangisi?
En iyi özel sağlık sigortası hangisi?

Özel sağlık sigortalarında planlar, teminatlar, uygulamalar ve fiyatlar her sigorta şirketinde farklı olabilir. Sağlık sigortaları senelik sözleşmelerdir fakat sigorta şirketi değiştirmek diğer branşlar kadar kolay olmadığı için başlangıçta doğru sigorta şirketi ile başlamak önemlidir. Bu nedenle “En iyi özel sağlık sigortası hangisi? Değerlendirme yaparken nelere dikkat etmeliyiz? gibi soruları sıkça duyarız. Bu konuda karar vermenize yardımcı olabilmek için bazı önemli kriterleri sizin için inceledik.

Anlaşmalı kurum ağı

Belli başlı hastane ya da kurumlarla anlaşmalı olması, anlaşmalı kurum ağının geniş olması önemlidir. Ayrıca anlaşmalı kurum kısıtlayarak farklı plan ve fiyat alternatifleri sunabilmeli.

Plan ve teminat çeşitliliği

Teminatlar; poliçenizden faydalanabileceğiniz hizmetleri içerir. Ayakta tedavi teminatı ,yatarak tedavi teminatı , doğum teminatı gibi her sigorta şirketinde ismi aynı olsa da içeriği farklı olabilecek teminat türleri vardır. Teminatlar birleşerek planları oluştururlar. Kullanmayacağınız bazı teminatları (doğum, yurtdışı gibi) poliçeden çıkarıp ihtiyacınız olan plana sahip olabileceğiniz esneklikte olması önemlidir.

İstikrarlı uygulama ve fiyat politikası

Sigorta şirketleri uygulamalarını sağlık sigortası genel şartlarına bağlı kalarak kendileri belirler. Aynı zamanda her sigorta şirketi çeşitli istatistiklerle fiyatı kendisi belirler. Yanlış bir fiyat politikası nedeni ile zarar eden bir firma poliçe yenilemelerinde yüksek fiyat artışları yapabilir, özel şartlarında köklü değişikliklere gidebilir. Uygun fiyatlı diye gittiğiniz sigorta şirketinde böyle bir durumda, tekrar eski şirketinize bile geçmek istediğinizde, eski haklarınıza sahip olamayacağınız gibi kısıtlamalarla bile karşılaşabilirsiniz.

Sigortalılık süresi içinde çıkan hastalıklarla ilgili yaklaşım

Sigortalılık ortaya çıkan rahatsızlıklar için muafiyet, ekprim ve ya limit getirilebiliyor. Bu nedenle karşılaştırma yaparken, sigorta şirketinin bu konudaki yaklaşımını da değerlendirmeye almakta fayda vardır. Bu bilgiye poliçeye ait özel şartlardan ulaşabilir ya da acentenize danışabilirsiniz.

İndirim ve sürprim aralıkları

Sigorta şirketleri değişik indirim ve ekprim kriterleri kullanabilirler. Bunlardan fiyatı en çok etkileyenler hasarsızlık indirimi, hastalık ya da kullanım ekprimidir. Sağlık sigortalarının uzun vadeli olduğunu düşünürsek , yine hasarsızlık indirimi kriterleri , uygulanabilecek maksimum ekprim ve şartları önemlidir ve özel şartlarda yazar.

Hak ve avantajlar

Yine her sigorta şirketinde değişiklik gösterebilecek konulardan biri de poliçenizle beraber kazanacağınız hak ve avantajlardır. Başlangıçta detay gibi görünse de bir örnekle önemini açıklayalım. Yenileme garantisi bir kaktır ve bu hakkı aldıktan sonra büyük hastalıklar ve yüksek kullanımlar nedeni ile poliçe priminiz artırılmaz ve siz devam ettirdiğiniz sürece sigorta şirketi poliçenizi yenilemek zorundadır. Yenileme garantisi genelde her sigorta şirketinde benzer isimlerle sunulsa da içerik olarak aynı şeyi ifade etmeyebilir. Bu içeriği de poliçenize ait özel şartlardan ulaşabilirsiniz. Sigorta bebeği, belli koşullarla doğuştan gelen rahatsızlıkların ya da ödenmeyen bazı hastalıkların zamanla kapsama alınması, kazanılabilecek hak ve avantajlara örnek olarak verilebilir.

Seneler itibariyle kazandığınız ya da kazacağınız ayrıcalıklara da yine poliçenize ait özel şartlardan ulaşabilir ya da acentenize danışabilirsiniz.

İstisna hastalık ve uygulamalar

Genel istisnalar olsa da, diğer konular da olduğu gibi, sigorta şirketlerinin istisnai durumları aynı değildir. Bekleme süresi ve beklemeye tabi olan durumlar, kapsam dışı ya da belli süre sonunda kapsama dahil edilen hastalıklar ve uygulamalar farklıdır ve önemlidir. Başlangıçta sizin için önemsiz görünen bir istisna farkı, ihtiyaç durumunda büyük bedeller ödemenize neden olabilir.

İhtiyaçlara uygun ek hizmetler

Diş, gözlük, check-up, kontrol tetkikleri, bazı branşlarda ücretsiz (genelde yılda bir) muayene ve daha çok fazlası poliçenizi ek teminatlarla verilebiliyor. Bu ek teminatların içeriği ve hizmetleri kullanabileceğiniz anlaşmalı kurumlar sayısı ve niteliği yeterli olmalıdır.

Satış sonrası hizmet

Sigorta şirketi ile ilgili işlemlerinizde her ne kadar acentenizden destek alsanız da, gerek taleplerinizin hızlı çözülmesi gerekse poliçenizi kullanırken sağlık kurumlarında provizyon aşamasında çok beklememek için yeterli çalışan önemlidir.

Deneyim

Sağlık sigorta şirketinin pazar payı dolayısıyla müşteri sayısı hem hastanelerle yapılan anlaşmalarda etkilidir hem de firmanın uygulama ve fiyat istikrarında hatta sektördeki devamlılığında önemlidir.

En iyi özel sağlık sigortası hangisi hangisi? değerlendirmenize yardımcı olmak için bazı kriterleri ele aldık. Daha fazla bilgi ve fiyat almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz