“Ömür Boyu Yenileme Garantisi” nedir?

0
1412
"Ömür Boyu Yenileme Garantisi" nedir?

Özel sağlık sigortaları; sigortalının hastalık ve kaza sonucu oluşan sağlık giderlerini karşılamaya yönelik sözleşmelerdir. Sağlık sigortasında poliçeler bir yıllıktır ve poliçeler yenilendikçe sigortalılar bazı hak ve avantajlara sahip olurlar. Bu hakların başında “Ömür Boyu Yenileme Garantisi” gelir. Peki “Ömür Boyu Yenileme Garantisi” nedir?

“Ömür Boyu Yenileme Garantisi” nedir?

Poliçe vadesi bittikten sonra, poliçenin tarafları sigortacı ve sigortalı, poliçeyi yenilememe kararı alabilirler. Ömür boyu yenileme garantisi; sigorta şirketinin, sigortalının poliçesini ömür boyu aynı planla yenileyeceğinin sözünü vermesidir. Bu demek oluyor ki; ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanan sigortalı poliçesini yenilediği sürece, yüksek bir kullanım ya da büyük bir hastalık olsa da, sigortacı poliçeyi yenilemek zorunda kalır.

Ömür boyu yenileme garantisinin avantajları nelerdir?

İlk defa sigortalanırken; sigortalının poliçe öncesi sağlık problemleri nedeni ile kısıtlamalar uygulanabileceği gibi ve ilave primde istenebilir. Hatta poliçe dönemi içinde çıkan hastalıklar için de bu durum geçerli olup, uygulamalar ve ilave primlerin üst limiti şirketten şirkete değişir.

Ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra;

 1. Sigorta ettirenin talebi olmadıkça ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıklar nedeni ile, teminat limitini düşüremez, teminat kapsamını daraltamaz, sigortalı katılım payını artıramaz; sigortanın teknik esaslarında ve özel şartlarında sigortalı aleyhine değişiklik yapamaz.
 2. Ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıklardan dolayı hastalık istisnası ya da ek primi alamaz
 3. Poliçe yenilemelerinde kullanımdan dolayı ilave prim isteyemez
 4. Ayrıca poliçe özel şartları gereği kapsam dışında olan bazı hastalıkları (genetik hastalıklar gibi) , teşhisi sigortalılık döneminde konmak şatı ile, kapsam dahiline alabilir. Bu uygulama her şirkette birbirinden farklı olabilir.

Ömür boyu yenileme garantisi nasıl alınır?

Ömür boyu yenile garantisinin şartları;

 • Ömür boyu yenileme garantisi almak için gerekli süre şirketten şirkete değişmekle beraber, ortalama 3-4 yıldır.
 • Ömür boyu yenileme garantisi verilirken poliçe süresi içerinde çıkmış olsa dahi, mevcut hastalıklardan dolayı kısıtlamalar ya da ilave prim istenebilir.
 • Bazı şirketler ömür boyu yenileme garantisi verirken, sağlık bilgilerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, poliçe kullanım oranının da, belli bir seviyenin altında olması şartı arayabilir. Kullanım oranı; ödenen primle, kullanım tazminatının oranlanması ile bulunur.
 • Hatta bazı şirketler annenin doğum teminatını hak ederek dünyaya getirdiği bebeğine doğuştan ömür boyu yenileme garantisi verebiliyor.

“Ömür Boyu Yenileme Garantisi” nedir?

Önemli bazı noktalar:

 • Tüm bunlar dikkate alındığında, sağlık sigortasına erken yaşlarda ve sağlıklı iken başlamakta fayda vardır.
 • Ömür Boyu Yenileme Garantisi için sağlık bilgileri değerlendirilen tarih ile, poliçenin başlangıç tarihi arasında, sigortalı tarafından bilinen ancak sigortacı tarafından bilinmeyen bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, sigortacı yenileme koşullarını tekrar değerlendirerek hastalık ek primi hatta kısıtlamalar getirebilir. Tüm sigorta şirketlerinin ortak olarak kullandığı ” sağlık sigortası genel şartları” gereği de , sigortalının beyan yükümlülüğü bulunmaktadır.
 • Ömür boyu yenileme garantisi hakkı poliçeye verilmez, sigortalıya verilir. Yani poliçede bir kişinin bu hakkı alması, diğerlerinin de bu haktan faydalanabileceği anlamına gelmez. Her bireyin yenileme garantisi değerlendirilmesi, yukarıda ele aldığımız şartlara göre ayrı ayrı yapılır.
 • Ömür boyu yenileme garantinizin olması, yenilemelerde fiyatların artmayacağı anlamına gelmez, sadece kullanım ya da hastalık nedeni ile ilave prim istenmez. Genel fiyat düzeyindeki artış, hasarsızlık indirimindeki oynamalar vb. etmenler fiyatınızı belirler. Detaylı bilgi için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce belirttiğim gibi her sigorta şirketinin ömür boyu yenileme garantisi şartları ve bu hakkın getirdiği avantajları farklıdır. Bu bilgileri poliçenize ait özel şartları inceleyebilir ya da acentenize danışarak öğrenebilirsiniz. Özel sağlık sigortaları detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz