Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?

0
659
Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?
Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?

Sağlık sigortaları genel olarak bir seneliktir. Her sene poliçeler yenilenir ve artış oranları farklıdır. Bazen artışları gelirimizdeki artış ya da açıklanan enflasyon oranları ile kıyaslayınca beklentimizin üzerinde gerçekleşebiliyor. Peki nedir bu artışların sebebi? Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?

Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?

Sağlık sigortası fiyatları neden artar?

1) Sigorta şirketleri fiyatlarını, genel olarak, belli kriterlere göre düzenli olarak artırır.

Sigortalının yaşı, cinsiyeti, planı, ikamet ili gibi kriterlerle belirlenen primin üzerine sağlık enflasyonu , Türk Tabipler Birliği’nin sağlık hizmet tarifesinde açıklamış olduğu artış oranları, bu branşa ait genel kullanım oranı gibi etmenleri göz önünde bulundurarak bir fiyat belirler. Bu artış aslında genel artış oranıdır ve şirketler arasında fark olsa da aynı şirkette kriterlerin benzer olduğu iki poliçede eşit olması beklenir.

Sağlık enflasyonu nedir?

Nasıl giyimde , gıdada , beyaz eşyada vb. artış ile enflasyon rakamları belirleniyorsa, hastane fiyatlarında, ilaçlarda, tıbbi cihazlarda meydana gelen atış gibi parametreler sağlık enflasyonunu belirliyor. Bu nedenle normal enflasyon ile sağlık enflasyonu farklı seyreder.

Sağlık alanındaki kaynakların kıt olması (doktor, hastane vb.) ve nüfustaki artışın bu kaynaklardaki artıştan daha fazla olması nedeni ile bu alandaki artışlar daha fazla oluyor. Bunun üzerine nüfusun yaşlanması, ortalama yaşam süresinin artması, hastalık biçimlerindeki değişim, yeni ve görece daha pahalı tedavi yöntemlerinin ortaya çıkması ve bu alandaki teknolojik gelişmeler de ekleniyor

2) Sigortalının kullanım ve sağlık bilgileri gibi etmenler dikkate alınarak varsa hasarsızlık indirimi ya da kullanım ekprimi , hastalık ekprimi eklenerek ödenecek prim belirlenir.

Sağlık sigortam neden diğerlerinden daha çok artar?

Sizinle aynı kriterlerde olan bir kişiden farlı prim ödemenize neden olan kısım burasıdır. Hasarsızlık indirimi, kullanım ya da hastalık ekprimi oranları şirketten şirkete değişir. Belli bir yaştan sonra yaş ekprimi alan şirketler de bulunuyor. Bunların oranları her sene değişebileceği gibi isimleri de uygulamaları da şirketten şirkete değişebilir. Detaylarını sigorta şirketinizin size poliçenizle beraber gönderdiği “özel şartlarında” bulabilirsiniz.

Hasarsızlık indirimi nedir?

Poliçenizin önceki dönemlerdeki kullanım oranın (poliçeyi kullandığınız tutar ile ödediğiniz prim oranın) o sigorta şirketinin hasarsızlık indirimi kazanabilmeniz için belirlediği oranın altında kalması durumunda mevcut priminize indirim uygulanmasıdır. Hasarsızlık indirimi kriterleri her şirkette değişir ve poliçenize ait özel şartlarda belirtilir. Her poliçe döneminin sonunda yine kullanım oranınıza göre bu oran artabilir yada azabilir.

Kullanım ekprimi (sürprimi) :

Poliçenizin önceki dönemlerdeki kullanım oranına göre mevcut priminize ek ilave ücret istenmesidir. Yine kullanım ekprimi oranları ve şartları poliçenize ait özel şartlarda yer verilir.

Hastalık ekprimi :

Sağlık sigortanızın başlamasından önce ya da sonra meydana gelen bir sağlık probleminden dolayı ilave ücret istenmesidir.

Eğer poliçenizde “yenileme garantiniz” hakkınız varsa yukarıda sözünü ettiğim kullanım ya da hastalık ekprimine sınırlamalar getirilebiliyor.

Sağlık sigortasında şirket değişikliği yapmanın riskleri nelerdir?

Şunu unutmamak gerekir ki; sağlık sigortaları araç sigortası gibi her sene değiştirebileceğiniz yapı da değildir. Zira aracınız kaza yaptığında zarar gören parçayı değiştirir ve hak kaybı korkusu yaşamadan başka şirketten poliçenizi yenileyebilirsiniz ama sağlıkta durum böyle değildir. Daha uygun fiyat ödemek için aldığınız poliçe uygulamasından dolayı karşılanmayan bir gideriniz size daha pahalıya mal olabilir. Sigorta şirketi değişikliği yapılırken, geçmeyi düşündüğünüz şirket tarafından sağlık bilgileriniz istenir. Size önemsiz gibi görünen bir sağlık probleminizi beyan etmeyi atladığınız için geçtiğiniz sigorta şirketiniz bu sağlık problemini öğrendiğinde fazla prim isteyebileceği gibi kapsam dışında tutabilir hatta poliçeyi iptal edebilir. Türkiye Sigortacılar Birliği tarafından yayınlanan ve bütün sigorta şirketlerinin ortak olarak kullandığı sağlık sigortası genel şartlarına göre yani yasal olarak böyle bir hakkı da vardır.

“Sağlık sigortası fiyatları ne kadar artar?” konusunu yukarıda maddeler halinde inceledik. Sağlık sigortaları hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz