Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

0
857
Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi
Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası yapılmasının teşviki amacıyla , ödemiş olduğunuz sağlık sigortası primlerinizi belli oranda verginizden düşebiliyorsunuz. Özel sağlık sigortası vergi indirimi oranı 2013 yılında “Gelir İdaresi Başkanlığı” tarafından %15 olarak belirlendi. Yani yıllık gelirinizin %15’ini vergiden düşebiliyorsunuz böylece sağlık sigortasının size maliyeti düşmüş oluyor.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi kimler yararlanabilir?

İster ücretli çalışan olun isterseniz kendi işyeriniz olsun özel sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanmanız mümkün. Üstelik sadece kendiniz için değil eş ve çocuklarınız için ödediğiniz primleri de vergiden düşebiliyorsunuz. Tabi çalışıyorlarsa , sigorta priminin kendilerine düşen miktarı kendi gelirlerinden de düşebiliyorlar.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi şartları nelerdir?

  • Özel sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilmeniz için öncelikle sağlık sigortası yaptırdığınız kurumun yurt içinde faaliyet göstermesi gerekiyor. Yani yurt dışında yaptırdığınız bir poliçe primini Türkiye’de düşemezsiniz.
  • Prim tutarlarının gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olması gerekiyor. 2020 yılına ait poliçe ödemelerinizi 2020 içinde elde ettiğiniz gelirden düşebiliyorsunuz. Bir poliçede prim ödemeleri iki yıla yayılıyorsa, yani 2020 yılında yaptırdığınız poliçenin ödemesi 2021’de de devam ediyorsa , her ödemenizi ait olduğu yıldaki vergi matrahınızdan düşebilirsiniz.
  • Poliçede sigorta ettiren olarak yer almalısınız. Yani poliçeyi ödeyen siz olmalısınız. Kredi kartı, ATM ya da havale ile ödeme yapmanız farketmez, ödeme makbuzlarının üstünde sizin adınız geçmeli. Mesela kardeşiniz sigorta ettiren ama poliçeyi siz ödeseniz bile makbuzlar kardeşinizin adına çıkacağı için ya da poliçede siz sigorta ettiren olsanız dahi makbuzlar kardeşinizin ismine çıkıyorsa sıkıntı yaşarsınız.

Özel sağlık sigortası vergi indiriminden nasıl yararlanılabilir?

Vergi indiriminden faydalanmak için muhasebecinize ya da muhasebe biriminize poliçe örneğiniz ile beraber ödeme makbuzlarını iletmeniz gerekiyor. Banka dekontları, ATM makbuzları, kredi kartı ekstreleri ya da posta çekleri kullanılabiliyor. Muhasebeciniz ya da muhasebe biriminiz ödemenin vergiden düşülmesi konusunda size yardımcı olacaktır.

Vergi usul kanunda

 Ödeme tutarı ve tarihinin; sigorta veya bireysel emeklilik şirketlerince düzenlenen makbuzlarla ya da ödeyenin adı ve soyadı, ödemenin ait olduğu dönem, ödenen prim veya katkı payı tutarı, ödeme yapılan sigorta veya bireysel emeklilik şirketinin ünvanı ve ödemenin türüne (Şahıs sigorta primi veya bireysel emeklilik katkı payı) ilişkin bilgilerin yer alması koşuluyla banka dekontları, otomatik para çekme makinası makbuzları, kredi kartı ekstreleri ve posta çekleri ile tevsik edilebilmesi mümkündür.

açıklamaları yer alıyor.

Bu demek oluyor ki bu makbuzlarda;

  • Ödenen prim görünmeli
  • Ödeme yapılan sigorta şirketinin ünvanı yer almalı
  • Ödeme türü , yani hangi sigorta türü olduğu yazmalı.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi ile maaşınız ya da geliriniz için ödediğiniz vergiyi azaltacağı için , azalan miktar kadar tutar, sigortanızın maliyetini düşürmüş olacak. Sağlık sigortaları hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz