Sağlık sigortası check up karşılar mı?

0
1917
Özel sağlık sigortası check up karşılar mı?
Özel sağlık sigortası check up karşılar mı?

Check-up yaptırmak; belirli aralıklarla sağlık durumumuzu kontrol etmek, hastalıklar çıkmadan gerekli önlemleri almak ve sağlığımızı korumak açısından önemlidir. Neredeyse her hastane, poliklinik hatta tanı merkezlerinde bile değişik içeriklerde ve fiyatlarda check-up programları ile karşılaşabiliyoruz. Bu fiyatların hiç de küçümsenmeyecek tutarlarda olması “Sağlık sigortası check up karşılar mı? ” sorusunu gündeme getiriyor.

Sağlık sigortası check up karşılar mı?

Check-up nedir?

Check-up; herhangi bir şikayet olmasa da, belirli aralıklarla düzenli olarak yaptırılması gereken bir tarama yöntemidir.

Özel sağlık sigortası check-up karşılar mı?

Sağlık sigortası; hastalık ve kaza durumlarında, sigortalının, sağlık giderlerini karşılayan sigorta ürünüdür. Oysa check-up yukarıda bahsettiğimiz gibi her hangi bir şikayet olmadan da tarama amaçlı yapılır. Bu nedenle her hangi bir yerde seçeceğiniz her check-up giderini sağlık sigortası karşılamaz. Hatta doktorunuzun yazdığı tetkiklerin karşılanması için, istenen tetkiklerin şikayetinize ve doktorun branşına uygun olması gerekir. Fakat neredeyse her sigorta şirketi, sağlık sigortası planlarına ücretli ya da ücretsiz olarak check-up programları ekliyor.

Check-up neden önemli?

Bir hastalığın erken aşamada tespit edilmesi, hem tedavisinin kolaylığı hem de maliyeti açısından önemlidir. Bu nedenle özel salık sigortaları da check-up ‘a önem verirler. Hatta check-up la beraber, kontrol amaçlı bazı tetkiklerde (mamografi, PSA gibi) belli yaş kriteri ile poliçeye ek teminat olarak ilave edilir.

Özel salık sigortası, neden her check up programını karşılamaz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; neredeyse her sağlık kurumu değişik içeriklerde ve fiyatlarda check-up programı sunuyorlar. Bu programlar gereksiz testlerle hem zaman kaybına hem de maliyete sebep olduğu gibi yetersiz de olabiliyor. Bu nedenle özel sağlık sigortaları check-up’ı ek teminat olarak veriyor ve checkup içeriğini, ve yapılacağı kurumu kendisi belirliyor.

Özel sağlık sigortası ile nerelerde check-up yaptırabilirim?

Özel sağlık sigortanızın karşıladığı check-up içeriğini ve check-up anlaşmalı kurumlarını, sigorta şirketinizin web sitesinden ulaşabilirsiniz. Randevu alırken, sigorta şirketinizin check-up hakkını kullanmak istediğinizi ve poliçe planınızı olduğunu mutlaka söyleyin. Zira kullanabileceğiniz kurumlar, poliçenizin türüne ve planına göre farklılık gösterebilir ya da hastane kendi check-up programlarını yaptırmak istediğinizi düşünebilir.

Özel sağlık sigortası ile kimler check-up yaptırabilir?

Check-up içeriği ve kullanımı yaşa ve cinsiyete göre değişebileceği gibi, özellikle ücretli olarak poliçeye ilave edilen check-up programını poliçede yer alan herkes için almak gerekebilir. Bu konuda poliçenizi kontrol edebilir ya da acentenizden destek isteyebilirsiniz.

” Sağlık sigortası check up karşılar mı? ” sorusunu ve size faydası olabileceğini düşündüğümüz bağlantılı soruları yanıtladık. Daha detaylı bilgiye sigorta poliçenizden, sağlık sigortası genel şartları ve poliçenize ait özel şartlardan ulaşabilirsiniz. Özel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz