Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

0
984
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Sanılanın aksine sigorta şirketleri sadece kendi kuralarına ve verilerine göre hareket edemezler. Sigortanın her branşında, sigorta şirketlerini ve faaliyetlerini denetleyen ve ülkemizde sigortacılık sektörünün gelişmesi ve daha güvenilir hale gelmesi için kurumlar vardır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kısa adıyla SBM, bunlardan birisidir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

SBM nedir?

Türkiye Sigorta ve reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde kurulan, sigorta sektörü verilerini tek merkezde toplayarak, bu bilgilerin, sigorta, reasürans ve sigorta faaliyetinde bulunan emeklilik şirketleri ile TC Hazine ve maliye bakanlığının belirlediği kişilerle paylaşılmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir kurulutur.

SBM’nin amaçları nelerdir?

 • Sigorta sektörü verilerini tek merkezde toplayarak güvenli bir şekilde saklamak,
 • Sektörün sağlıklı fiyatlandırma yapabilmesi için güvenilir, anlamlı bilgi ve istatistik sunmak,
 • Suistimallerin önlenmesiyle sigorta sistemine olan güvenin artırılmasını sağlamak,
 • Kamu gözetim ve denetiminin etkinleştirilmesine yardımcı olmak.

SBM’nin alt birimleri nelerdir?

1-) TRAMER nedir?

Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kısa ismidir. Kasko, trafik, zorunlu taşımacılık ve zorunlu ferdi kaza sigortalarının, poliçe ve hasar kayıtlarının tutulduğu bir veri tabanı oluşturarak bu verileri sigortalılar, sigorta şirketleri ve ilgili diğer resmi kurumlarla paylaşan birimdir.

2-) HAYMER nedir?

Hayat Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kısa ismidir.

Hayat ve kaza sigortalarının, poliçe ve hasar kayıtlarının tutulduğu bir veri tabanı oluşturarak bu verileri sigortalılar, sigorta şirketleri ve ilgili diğer resmi kurumlarla paylaşan birimdir.

3-) SAGMER nedir?

Sağlık Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kısa ismidir.

Sağlık ve hastalık branşları altında sunulan sigortaların, poliçe ve hasar kayıtlarının tutulduğu bir veri tabanı oluşturarak bu verileri sigortalılar, sigorta şirketleri ve ilgili diğer resmi kurumlarla paylaşan birimdir.

4-) HATMER nedir?

Sigorta Hasar Takip ve Gözetim Merkezi’nin kısa ismidir.

Sağlıklı fiyatlandırma ve hasar ödemesi yapılması, sigorta hasarları ve bunların ekspertizi ve ödemelerine ilişkin verilerin bir merkezde toplanarak veri tabanı oluşturulması, bunların günlük takibi ile bu verilerin yetki düzeyine göre ilgili tarafların kullanımıma sunan birimdir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

SBM’nin hizmetleri nelerdir?

 • SBM üzerinden hayat, sağlık, seyahat, kasko, trafik, ferdi kaza ve zorunlu sigortalar gibi branşlarda poliçe sorgulama yapılabilir.
 • Sigortam360.com‘a üye olarak, 5664’e mesaj atarak ya da 11890’ı arayarak hasar sorgusu, araç detay, değişen parça, tutanak ve poliçe sorgusu yapılabilir.
 • Kaza tespit tutanağı sorgulamanın yanı sıra itirazda yapılabilir. Kaza tespit tutanağı detaylı bilgi için
 • Trafik, hayat, sağlık ve seyahat poliçeleri ve mortalite ve maddi hasarlı kazalara ilişkin istatistik ve raporlamalara ulaşılabilir.
 • Trafik sigortası teklifi alınabilir.
 • Eksper atama ve durum, eksper raporu sorgulama yapılabilir.
 • Hasar bilgi düzeltme ve durum sorgusu yapılabilir.
 • En yakın acente bulunabilir.
 • Kaza yoğunluk haritası kontrol edilebilir.
 • Vefat eden kişi için hayat poliçesi sorgulama yapılabilir.

Vefat eden kişi için poliçe sorgulama nasıl yapılır?

SBM’nin sitesinden, online işlemlerden “vefat eden sorgulama” seçilmeli. Buradan e devlet üzerinden sizi Haymer’e yönlendiriyor. Vefat eden kişinin TC Kimlik numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz. Burada önemli nokta; sorgulama yapabilmeniz için, vefat eden kişi ile yakın aile bağınız olmalıdır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile ilgili merak ettiğiniz bazı konuları sizin için inceledik. Sağlık, seyahat, yuvam, kasko, trafik gibi branşlarda daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz