TSB nedir, amaçları ve görevleri nelerdir?

0
3091
TSB nedir? Amaçları ve görevleri nelerdir?
TSB nedir? Amaçları ve görevleri nelerdir?

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği (TSB); sigortacılık sektöründe büyük önemi olan ve sektörün gelişmesine yardımcı olmakla beraber sigortalının da hak ve menfaatlerini koruyan bir kamu kurumudur. Peki ” TSB nedir, amaçları ve görevleri nelerdir? ” inceleyelim.

TSB nedir, amaçları ve görevleri nelerdir?

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) güvenilir ve tarafsız bir otorite olarak sigortacılık konusunda araştırmalar yapmak, eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde bulunmak, sektördeki tüm paydaşların çalışmalarını koordine etmek ve sigorta alanında referans bir kurum olma özelliğini taşır.

TSB’ nin amacı nedir?

TSB, Sigortacılık mesleğinin geliştirilmesi, şirketler arasında dayanışmanın sağlanması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla kurulmuş, tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

Hazine bakanlığı tarafından denetlenen bu kuruma Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sigorta şirketleri üye olmak zorundadır.

Türkiye Sigorta Birliği ‘nin görevleri nelerdir:

  • Sektörün sürdürülebilir yapıya ulaşmasını sağlayacak strateji ve politikaların üretilmesi
  • Üyelerin hak ve menfaatlerinin korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve rekabet gücünün artırılması
  • Bu şirketler arasındaki mesleki dayanışmanın güçlenmesi ve etik ilkelerin belirlenmesi
  • Sigorta şirketlerin hizmetlerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve sektördeki tüm paydaşlarla işbirliği ve iletişim içinde bulunması
  • Sigorta ve emeklilik konusunda Kamu İdarelerine görüş bildirmesi
  • Sigortacılık alanında araştırmalar yapılması, yurt içinde ve dışındaki sigortacılığa ait gelişmelerin izlenmesi
  • Sigortacılık mesleğinin gelişmesine yönelik kuruluşlar kurulması ve eğitim faaliyetlerinde bulunması

TSB’nin önemi nedir?

Türkiye Sigorta Birliği; sigortacılık ve emeklilik sektörünün tüm paydaşlarını destekleyen ve geliştiren, bilgi alışverişini artıran, sektörün etki alanını genişleten, sağlıklı rekabet ortamını sağlayan rehber bir kuruluştur

Türkiye Sigorta Birliği sigortalı için önemi nedir?

Bu kurumun görevleri pek çok sigortalı tarafından bilinmiyor. Oysa sadece sigorta şirketlerinin değil sigortalının da hak ve menfaatlerini koruyan bu kurumun varlığı , sigortacılık bilincinin artırılması ve sektöre olan güvenin artmasını sağlar.

Sigortacılıkla ilgili pek çok rapor, yayın, kanun, yönetmeliklerin yer aldığı kurumun sitesinden ” Kasko Değer Listesi”, sigortacılığın tüm branşlarına ait “Genel Şartlar” gibi sigortalıları yakından ilgilendiren bilgilere ulaşmaları mümkündür. Ayrıca Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği, Sigorta Tahkim Komisyonu’nun işleyişi ve çalışmalarını da düzenler.

TSB nedir, amaçları ve görevleri nelerdir? konusuna değindik. Sigorta poliçeleri için detaylı bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz