Ağır hasar kaydı ve pert araç nedir?

0
1437
Ağır hasar kaydı nedir?
Ağır hasar kaydı nedir?

Araç sahipleri, araçlarının hasar kaydının bulunmaması için özen gösterirler. Hasar kayıtları aracın değerini düşürebileceği gibi satış aşamasında da sıkıntı yaratabilmektedir. Özellikle ağır hasar kaydı olan araçların trafiğe çıkması hem araçtakilerin hem de trafikteki diğer araçların güvenliği açısından sakıncalıdır. Bu nedenle “Ağır hasar kaydı ve pert araç nedir?” sorusunun yanıtı daha çok önem taşımaktadır.

Ağır hasar kaydı ve pert araç nedir?

Kaza yapan araçlarda hasarın değeri, aracın o tarihteki piyasa değerine yaklaşıyor ya da geçiyorsa kayıtlara ağır hasarlı olarak geçer.

Pert araç nedir?

Sigortalı araçlarda yapılan ekspertiz sonrası aracın onarım masraflarının ortalama olarak aracın sigorta bedelinin %70’ini geçmiş olması durumunda araç pert araç olarak değerlendirilir ve trafikten men edilir.

Bedelsiz hasar kaydı nedir?

Sigorta şirketi pert olarak değerlendirdiği aracın sigorta bedelini , sigortalıya öder ve araç sigorta şirketinin üzerine geçer . Sigorta şirketleri bu araçları ihale yoluyla ve uygun fiyatlarla satışa sunar. Bu durumda hasar kaydı bedelsiz olarak geçer. Ancak bedel yazıyorsa araba onarımının masrafları sigorta şirketi tarafından üstlenilmiş demektir ve tarih bilgisi ile yapılacak sorgulamalar aracılığıyla değişen parçalar eksper raporu ile birlikte görülebilir

Araç Hasar Sorgulama

Araç hasar tramer sorgulamayı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin bir markası olan sigortam360.com sitesinden plaka ya da araç şasi numarası girerek, 118 90 çağrı merkezini arayarak ya da 5664’e SMS atarak yapabilirsiniz. 

2. el satın alırken bu sorgulamalar ile tramere kayıtlı hasarları görebiliyoruz. Unutmamakta fayda var ki genellikle sigorta şirketleri üzerinden ödenen hasarlar tramere yansıyor. Bu nedenle 2. el araç satın alırken hasar sorgulama ile yetinmeyip işinin ehli bir ekspertiz şirketinden yardım almakta fayda vardır. Uygun fiyatlı diye satın aldığımız ağır hasarlı bir araç sonrasında çok daha büyük bedeller ödememize neden olabilir. “Ağır hasar kaydı ve pert nedir?” sorusunun yanıtı böyle durumlarda büyük önem taşır.

Sigorta şirketleri çoğunlukla ağır hasar kaydı ve ya pert kaydı olan araçlara sigorta yapmazlar. Bu da bu araçları alırken karar vermemize yardımcı olabilir. Kasko ve trafik sigortası ile ilgili daha fazla bilgi ve fiyat için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz