Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?

0
811
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde, SGK tarafından ödenmeyen ve ücret limitlerinin üzerinde kalan tedavi masraflarını karşılamaya yönelik bir sistemdir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının limitleri ve teminatlarını poliçe sözleşmenizde bulabilirsiniz. Kapsamlar ve uygulamalar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir. “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası neleri karşılamaz?” genel hatlarıyla bakalım.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası neleri Kapsamaz?

1. TSS’nda SGK’nın karşılamadığı durumlar kapsam dışıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ; anlaşmalı özel hastanelerdeki SGK’nın karşıladığı tutarın üstündeki payı karşılamaya yönelik bir sistem olduğu için, SGK’nız aktif değilse ya da karşılamıyorsa ödeme yapmaz

2. TSS ‘nda mevcut hastalıklarınız ödenmez

Hastalığınız, rahatsızlığınız ya da şikayetiniz poliçe öncesine dayanıyorsa ,poliçeniz başlamadan önce gerçekleşen bir ameliyat ya da tedavinizin nüksetmesi ve komplikasyonları çoğunlukla karşılanmaz. Poliçeyi yaptırırken bu durumları beyan etmeniz halinde değerlendirme yapılarak bazı şartlarla poliçe kapsamına alınabilir.

3. TSS ayakta tedavi için kullanılan ilacı ve tıbbi malzemeyi karşılamaz

Ayakta tedavi için kullanılan ilaç ve tıbbi malzeme SGK tarafından zaten karşılanır. Yatarak tedavileriniz için kullanımı gerekli ilaç ve tıbbi malzemeyi poliçe limitleri ve şartları doğrultusunda karşılar.

4. TSS’nda gözlük ve lens giderleri kapsam dışındadır.

TSS gözlük cam, çerçeve , lens ve solüsyon masraflarını karşılamadığı gibi gözdeki kırılma kusurları, şaşılık, göz kayması ve görme tembelliği ile ilgili sağlık giderleri de kapsam dışıdır.

5. TSS’nda diş tedavisi ile ilgili giderler karşılanmaz.

TSS’nda ; diş , diş eti, çene kemiği, çene eklemi tedavileri ve ağız çene cerrahisine yönelik giderler veya diş hekimleri tarafından yapılan tüm işlemler teminat kapsamı dışındadır. Bazı sigorta şirketleri ek paketlerle dişle ilgili bazı avantajlar sağlamakta ve bazı kurumlarda yapılan tedaviler için indirim imkanı sağlamaktadır.

6. TSS’ nda yurt dışında gerçekleştirilen tedaviler karşılanmaz.

SGK yurt dışında gerçekleşen sağlık giderlerini karşılamadığı ve TSS’de SGK ‘nın karşılamadığı durumları kapsamadığı için , yurt dışında gerçekleşen sağlık giderlerini kapsamaz.

7. TSS’ nda genetik ve doğuştan gelen hastalıklar kapsam dışındadır.

Tanısı poliçenizi yaptırdıktan sonra konsa bile TSS genetik ve doğuştan gelen ve doğumsal anamoli rahatsızlıkları karşılamaz.

Ayrıca her türlü omurga eğrilikleri, nazal valv yetmezliği ve septum deviasyonu, konka hastalıkları da karşılanmaz.

8. TSS psikiyatrik ve psikolojik sağlık giderlerinizi karşılamaz.

TSS; psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayene, testler, tetkik, tedavilerinizi karşılamaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?

9. TSS’ nda, yaşlılıktan kaynaklanan bunama ve demansiyel hastalıklar ile huzurevi, bakım merkezleri, kaplıca ve termal merkezler gibi kurumlardaki giderler de kapsam dışındadır.

10. TSS estetik amaçlı sağlık giderlerini karşılamaz.

12. TSS doğum kontrol yöntemleri ve kısırlığa ilişkin
giderlerinizi karşılamaz.

13. TSS obezite ve metabolik sendrom ile ilgili tanı, tedavi giderlerinizi karşılamaz.

14.TSS alkol uyuşturucu gibi maddelerin bağımlılığı sonucu ya da tedavisi için oluşan sağlık giderlerini kapsamaz.

15. TSS mesleki hastalıklara ve iş kazalarına ilişkin
sağlık giderlerini kapsamaz.

16. TSS her türlü sünnet giderleri ve fimozis tedavisini karşılamaz.

17. TSS tehlikeli spor faaliyetlerinde meydana
gelebilecek hastalık ve/veya sakatlıklar ile ilgili giderleri karşılamaz.

18. TSS kişinin gerekli ehliyete sahip olmadan araç kullanırken oluşan kazalara ait her türlü sağlık giderini karşılamaz.

19. TSS HIV virüsüne bağlı hastalıklarla (AIDS) ile genital veya anal bölgede oluşan bazı lezyonlar ile ilgili giderler kapsam dışındadır.

20. TSS etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmamış, deneysel nitelikteki tedavi yöntemlerini karşılamaz.

Sigorta şirketleri uygulamalarını her sigorta şirketi için geçerli “Genel Şartlar” a uymak koşulu ile ” özel şartlarla” belirlerler. Yukarıda sözünü ettiğimiz bazı istisnalar ek teminatlarla poliçeye dahil edilebilirler.

Sağlık sigortası yaptırırken ya da yaptırdıktan sonra faydalanabilmeniz için “Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri karşılamaz?” sorusunun yanıtını maddeler halinde sıraladık. Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz