Sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken

0
1209
Sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken
Sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken

Sağlık sigortası fiyat karşılaşmak diğer sigorta türlerine göre daha zordur. Firmalar arasında teminatlar ve uygulamalar oldukça farklıdır. Ülkemizde çeşitliliği en fazla ve standart uygulamaları en az olan sigorta çeşitlerindendir. Bu nedenle sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken içerikleri konusunda uzman bir acenteden yardım almanızda fayda var. Zira fiyatı belirleyen pek çok faktör var hatta aynı şirketin bile kendi içinde fazlasıyla ayrı teklifleri olabiliyor.

Sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken nelere dikkat etmeli?

Sağlık sigortası yaptırırken hangi plan seçilmeli?

Öncelikli teminatların ne olduğuna karar verilirse onlarca teklif arasında kalınmaz plana daha kolay karar verilebilir. Hem böylece başka şirket fiyatlarını karşılaştırırken birbirine yakın planlar değerlendirilebilir. Mesela ;

  • Doğum,
  • Yurtdışı teminatı,
  • Ayakta tedavi olacaksa limiti,
  • Anlaşmalı kurum ağı gibi faktörler fiyatı etkileyen faktörlerden olduğu için, sizin için önemli olanlara karar verebilir, diğerlerini mümkünse azaltıp ya da çıkarıp primi düşürebilirsiniz.

Sağlık sigortası özel şartları ne demektir, neden önemlidir?

Teklifleri karşılaştırırken teminatlar ve uygulamalarının değerlendirilebilmesi için özel şartlarla beraber incelenmelidir. Poliçe üzerinde yazan teminatın kullanışlılığı ancak bu şekilde belirlenebilir. Zira her sigorta şirketi özel şartlarını, tüm sigorta şirketlerinin ortak kullandığı “sağlık sigortası genel şartlarına” aykırı olmamak kaydı ile kendisi belirler. Teminat çeşitliliği önemlidir ama sigortanın da konusu gereği; gerçekleşme ihtimali düşük olsa da meydana geldiğinde büyük masraflara neden olabilecek riskleri içeren teminatları fiyat düşsün diye poliçeden çıkartmamak gerekir.

Özel şartlarını incelenmesi ayrıca haklar, avantajlar ve istisnalar gibi önemli konularda bilgi vermesi açısından oldukça önemlidir.

Sonra bütün bu bilgileri karşılaştırıp size en uygun plana karar verebilir ya da acentenizden destek alabilirsiniz.

Sağlık sigortası fiyat araştırması yaparken dönemsel kampanyalara kapılmayın. Sağlık sigortaları bir yıllıktır ve bu süre sonunda yenilenir. Bir senelik fiyat politikası için uzun vadeli avantajlardan olmayın. Sağlık sigortası sıklıkla değişiklik yapmanın uygun hatta bazen mümkün olmadığı sektörlerdendir.

Yenilemelerde fiyatlandırma nasıl yapılır?

Sağlık sigortaları bir yıllıktır ve ilk sene genellikle şirketler daha düşük fiyat verirler. Hasarsızlık indirimi ve ekprim kriterlerini iyi değerlendirmek lazım bunlar poliçe yenilemesinde sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardandır.

Sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken

Uygulamalar bu kadar farklıyken tek başımıza sadece teklifleri elimize alarak bu işin altından kalkmamız maalesef çok zor. Sizde sağlık sigortası fiyat araştırması yapıyor ve emin olamıyorsanız, sağlık sigortası fiyat karşılaştırırken bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz