Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?

0
1435
Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?
Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?

Özel‌ ‌sağlık‌ ‌sigortası‌ ‌hamileliği‌ ‌kapsar‌ ‌mı? sorusu en çok araştırılan konulardan biridir. Bu sorunun yanıtı, sizin seçtiğiniz sigortanın kapsamına bağlı olarak değişir. Hamileliği‌ ‌kapsayan‌ ‌özel‌ ‌sağlık‌ ‌sigortası çeşitleri adaylara farklı biçimde sunulur. Hamile‌ ‌kalmadan‌ ‌önce‌ ‌özel‌ ‌sağlık‌ ‌sigortası yapılması beklemesi süresi sebebiyle önemlidir. Bekleme süresi her şirkette farklı olabilir. En çok merak edilen konulardan biri Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?

Özel‌ ‌sağlık‌ ‌sigortası‌ ‌hamileliği‌ ‌kapsar‌ ‌mı?

Özel sağlık sigortalarında doğumun kapsamı her sigorta şirketinde değişik alternatiflerle sunulan ve belli bir standardı olmayan teminatların başında gelir. Bekleme süresi, anlaşmalı kurumları, kapsamı vb. farklı şekillerde sunulsa da her sigorta şirketinin doğum içeren planı bulunmaktadır.

Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?

Hamilelik Özel Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Açıkça belirtmekte fayda var ki hamilelik için daha geniş hastane seçeneğine sahip olmak ve hamilelik risklerini tam olarak güvence altına alabilmek için hamile kalmadan doğum teminatını poliçenize eklemenizde fayda var. Fakat bazı şirketler hamilelik gerçekleştikten sonra da bazı paketler sunabiliyorlar. Hamile‌ iken yapılan poliçelerin çoğu ‌tamamlayıcı‌ ‌sağlık‌ ‌sigortası poliçesidir. Doğum ve rutin muayeneleri genellikle limitli olur ve doğum gerçekleştikten sonra poliçe sona erer. Özetle hamilelik gerçekleşmeden bekleme süresi tamamlanarak alınan bir doğum sigortasının kapsamı ile hamilelik gerçekleştikten sonra yapılan poliçenin kapsamı aynı olmaz. Bu nedenle hamilelik için sigorta yaptırırken poliçe kapsamınız hakkında karar verebilmek ve doğru karşılaştırma yapabilmek için aşağıdaki soruları sormanızda fayda vardır?

Doğumu kapsayan sigorta tekliflerini karşılaştırmak için sorulacak sorular nelerdir?

Hamilelik sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğum için sigorta kapsamını belirleyecek sorular nelerdir?
  • Poliçenize ve planınıza ait anlaşmalı kurumlar ve doktorlar hangileridir?
  • Gebelik komplikasyonlarını karşılıyor mu? Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Erken doğum masrafları karşılanıyor mu?
  • Olası bir gereklilik durumunda yoğun bakım ve kuvöz masrafları karşılanıyor mu?
  • Doğumdan sonra bebeğin masrafları karşılanacak mı?
  • Doğumdan sonra bebek her şartta poliçeye dahil edilebilecek mi?
  • Olası durumlar için bebeğin doğuştan gelen rahatsızlıkları karşılanacak mı?

Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı?

Hamileler İçin Özel Sağlık Sigortasında Geçersiz Olan Durumlar Nelerdir?

Sigorta şirketleri yapılan poliçe türüne göre farklı teminatlar sunar. Bu konunun belli bir standardı olmadığı içinde poliçenize ait “özel şartlarda” doğum teminatı ile ilgili bölümü inceleyerek kapsama ve kapsam dışı durumlara dair daha net bir fikriniz olabilir. Hamile‌ iken yapılan poliçelerin çoğunda doğum ve rutin muayeneleri genellikle limitli olur ve doğum gerçekleştikten sonra poliçe sona erer. Doğum sonrası muayene, bebeğin sağlık giderleri, düşük gibi durumlarda annenin sağlık masrafları ve poliçe limitini aşan tedaviler kapsam dışında kalabilir.

Hamilelere Özel Sağlık Sigortası Fiyatları neden değişir?

Doğum paketlerinin fiyatları; poliçe kapsamına, limitlerine ve anlaşmalı kurum ağına göre değişir. Doğum paketlerinin belli bir standardı olmadığı için fiyat karşılaştırması yapmak da zordur zira karşılaştırma yaparken birbirine yakın iki plan tercih edilmelidir. Fiyatı düşürmek için anlaşmalı kurum ağı daraltılabilir, limit düşürülebilir fakat poliçeniz doğum komplikasyonlarını karşılıyorsa erken doğum, küvöz gibi gerçekleştiğinde bütçemizi sarsabilecek durumları göz önünde bulundurarak limite karar vermek de fayda vardır. Ayrıca genellikle doğum teminatından karşılanan hamilelik sırasında yapılan rutin muayene ve tetkiklerin de neredeyse doğum kadar tutabileceğini de unutmamak gerekir.

Hamileyken özel sağlık sigortası yapılır mı? sorusuna sigorta şirketleri farklı yanıtlar verir.  Sigorta şirketlerin sunduğu hamilelik sigortası paketleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize göre değerlendirme yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz