AVM Otoparkında Kaza Olduğunda Yapılması Gerekenler

0
583
AVM Otoparkında Kaza Olduğunda Yapılması Gerekenler
AVM Otoparkında Kaza Olduğunda Yapılması Gerekenler

Kazanın sizi nerede ne zaman bulacağını bilemiyorsunuz. Birçok insan, avm otoparklarını diğerlerine kıyasla daha güvenli oldukları için tercih ediyor. Ancak araç sahiplerinin başına gelen en sık kazalardan birisi de park halindeki araçlarına çarpılması oluyor. Yine aynı şekilde görece dar olan avm otopark alanlarında çarpışmalar da sık yaşanıyor. AVM otoparkında kaza olduğunda yapılması gerekenler ise diğer kazalardan çok da farklı değil.

AVM Otoparkında Kaza, Trafik Sigortası Tarafından Karşılanır Mı?

Karayolları Trafik Kanunu’nun bu konudaki kapsamının karayollarında uygulanır şeklinde olduğu belirtilir ancak madde 2’de aynı zamanda kamuya açık alanları da bu hükümlere dahil eder. Alışveriş merkezlerinin özel işletmeler oluşu, bu konudaki en büyük soru işaretini doğuran noktadır. Bunun dışında zorunlu trafik sigortanız karşı tarafta meydana gelebilecek hasarı karşılamak için teminat verirken; kasko sizin hasarlarınızı kapsar. Bu nedenle aracınızın kaskolu olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Bu sayede başınıza gelebilecek olası kazalarda hasar durumlarında bunu karşılamanız kolaylaşacaktır.

Otoparkta Meydana Gelen Kazalarda Ne Yapılmalıyım?

Olası bir kaza durumunda ilk dikkat etmeniz gereken nokta, bir kaza tespit tutanağı olacaktır. Kaza tespit tutanağınızın detaylı ve eksiksiz olarak hazırlandığından emin olmalısınız. Herhangi bir yaralama söz konusu ise durumu polise de bildirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında aracınıza hasar veren kişiyi belirleyemiyorsanız yine en yakın karakola gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede kamera kayıtlarına ulaşılarak hasar anını ve sorumlu kişileri tespit etmek mümkün olacaktır. Bunun ardından sigorta şirketinizde irtibata geçerek onları durumdan haberdar etmeli ve elinizdeki belgelerle konuyu kendilerine sunmanız gerekmektedir. Yapılacak incelemelerin ardından işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

Kazalar, beklenmedik ve ani karşılaşılan durumlar olduğundan her konuda onlara hazır olmak oldukça önemlidir. Haliyle haklarınızı bilmek ve kapsamlarına hakim olmak da aynı şekilde önem taşımaktadır. Bu nedenle kendinizi ve aracınızı önceden teminat altına almak en doğru karar olacaktır. AVM Otoparkında kaza olduğunda yapılması gerekenler kısaca bu şekildedir. Sizin için en doğru şekilde detaylandırılmış kasko seçeneklerini değerlendirmek için teklif almayı ve araç sigortanızı ertelemeden yaptırmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz