Seyahat sağlık sigortası yurt içine, yurt dışına veya yurt dışından ülkemize seyahat edenleri, seyahatleri esnasında karşılaşabilecekleri ani rahatsızlık ve hastalıklarda koruma altına alır, asistans hizmetleriyle de hayatı kolaylaştırır. Peki seyahat sigortası hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

  • Seyahat sigortası standart sağlık sigortası değildir

Seyahat sigortası teminatları şirketten şirkete değiştiği gibi her şirketin sunduğu farklı planlar vardır.

Planlanan seyahat süresi içerisinde meydana gelen ani hastalık ya da kaza durumları için ve kaybolan ya da çalınan eşyalar için teminat sunmakla birlikte taburcu olduktan sonra ikametgaha geri dönüş, bagaj kaybı, seyahatin gecikmesi gibi teminatlar ve limitleri değişiklik göstebilmektedir.

 

  • Daha önceden var olan bir rahatsızlığın tedavisi seyahat sigortası kapsamına girmez.

Seyahat sigortaları seyahat esnasında karşılaşabilecek ani rahatsızlık ve hastalıklarda koruma altına alır, planlanan tedavileri karşılamaz.

Örneğin; seyahat sırasında kolunuzu kırmanız seyahat sigortası kapsamındayken, seyahat sırasında check-up ya da estetik yaptırmanız bu poliçenin dışında yer almaktadır.

  • Seyahat sigortası seyahat sürecindeki her durumdan sorumlu değildir.

Seyahat sigortası hakkında bilmemiz gerekenlerden biri de her durumu karşılamayabilir. Seyahat sırasında meydana gelen durum sigorta şirketi yetkililerince araştırıldıktan sonra karar verilir. Sigortalının kendini riskli bir duruma sokmuş olması ya da tutarsız davranışı neticesinde meydana gelen bir olayın sorumluluğu sigorta şirketince karşılanmayabilir. Örneğin; girişin yasak ve tehlikeli olduğu bir alana bilinçli olarak girmek sonucunda meydana gelen kazayı sigorta şirketi araştırmaları uygunsuz bulduğu takdirde karşılamayacaktır. Bu durumda bu sıkıntının giderlerini sigortalı kendisi karşılamak durumunda kalabilir. 

  • Seyahat sigortası yaptırıp seyahate çıkmama durumunda sigorta şartları geçerlidir

Seyahat sigortasının teminat süreci sözleşmede belirtilen başlangıç tarihinde sigortalı kişinin seyahati ile başlar ve yine sözleşmede belirtilen gün sayısının bitimine kadar ve dönüş yaptığı ana kadar devam eder. Örneğin; yurt dışı seyahati için poliçe yaptıran bir kişi için seyahat sigortası, sigortalının ülkeden çıkış yaptığı pasaport üzerinden tespit edildiği gün başlar ve sözleşmede belirtilmiş olan gün sayısının bitimine kadar ve ülkeye giriş yapma sürecindeyken sona erer.

Seyahat sigortası hakkında bilmemiz gerekenler bazıları bu maddelerde yer alıyor daha detaylı bilgi için seyahat sigortası genel şartlarına bakabilir ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz