Özel sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

0
611
Özel sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?
Özel sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Özel sağlık sigortası yaptırarak kendimizin ve sevdiklerimizin ileride gerçekleşebilecek sağlık problemlerini güvence altına alabileceğimiz bir sisteme dahil olabiliriz. Tabi ki sisteme girebilmek için bazı kurallar vardır. Peki ” Özel sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Özel sağlık sigortasında yaş sınırlaması var mıdır?

Öncelikle sağlık sigortası yaptırmanın belli bir yaş sınırı vardır. Yaş kriteri şirketler arasında farklılık gösterebilir fakat ortalama olarak 65 diyebiliriz. Yaş nedeni ile kısıtlama yaşamamak için sisteme erken ve sağlıklı dahil olmakta fayda vardır.

Özel sağlık sigortasında sağlık beyanının önemi nedir?

Sisteme sağlıklı olarak dahil olmak da önemli kriterlerden biridir. Zira poliçe yaptırırken mevcut hastalıklarımız ile kısıtlamalar olabileceği gibi bazı önemli hastalıklar nedeni ile başvurunuz kabul edilmeyebilir. Bu hastalıkların beyanı başvuru yapılırken unutulsa bile, sigorta şirketi bu durumu öğrendiğinde, hastalığı kapsam dışında bırakabilir, ilave prim isteyebilir hatta poliçeyi iptal etme hakkına sahiptir. Bu konu sigorta şirketlerinin ortak kullandığı genel şartlarda da açıkça belirtilir.

Özel sağlık sigortasında poliçede kimler yer alabilir?

Özel sağlık sigortasından faydalanabilmesi için her bireyin kendisine ait sağlık sigortasının olması gerekir. Poliçenize eşinizi ve belli bir yaşa kadar çocuklarınızı da onlar için ayrıca prim ödeyerek dahil edebilirsiniz. Sigortası olmasa da bazı anlaşmalı kurumlarda poliçesi olmayan birinci derece yakınlarınız için indirimden faydalanabilirsiniz.

Özel Sağlık sigortasında ikamet adresi önemli mi?

Genel olarak sigorta şirketlerinin poliçe açılabilmesi için istenen şartlardan birisi de Türkiye’de ikamet ediyor olmanızdır. Bu nedenle TC Kimlik numaranız yoksa Yabancı Kimlik Numarası ya da Vergi Numarası ile başvuru yapabilirsiniz. Hatta Türkiye’de ikamet eden yabancıların sağlık sigortası yaptırması zorunlu olduğu için, bu kişilere özel hazırlanmış sağlık poliçesi planları da bulunmaktadır.

Özel sağlık sigortasında ödemenin zamanında yapılmasının önemi

Sağlık sigortanızdan faydalanabilmenin bir koşulu da poliçenizin aktif olması ve poliçede yazılı primlerinizin zamanında ödenmesidir. Primlerin belirlenen sürede ödenmemesi durumunda poliçeden faydalanılamayacağı gibi bu süre uzarsa poliçe iptal edilebilir. Üstelik iptal olan poliçenizi aktif hale getirmek istediğinizde çeşitli kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz.

“Özel sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?” konusunda daha detaylı bilgi almak ve sağlık sigortası fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz