Özel sigorta fiyatları neden arttı?

0
624
Özel sigorta fiyatları neden arttı?
Özel sigorta fiyatları neden arttı?

Ev, araç, sağlık, hayat gibi pek çok alanda sigorta hayatımızda yer alıyor. Bunların bazıları ev alıp satarken, aracımızla trafikte seyrederken, kredi alırken zorunlu tutuluyor. Bazılarını da istenmeyen durumlarda büyük maddi kayıplardan kurtulmak ve konforumuzu korumak amaçlı yaptırırız. Sigorta hayatımızda bu kadar önemli yer tutarken “Özel sigorta fiyatları neden arttı?” sorusuna yanıt ararız.

Söz konusu sigorta olunca, pek çok konuda olduğu gibi bilgisi olsun olmasın, köşe yazarı, doktoru, asistanı, hastanedeki görevliler vs. sürekli yorumlar yapılıyor. Bir tüketici olarak gerek fiyat artışlarının gerekse uygulamaların eleştirilmesin ve irdelenmesinin her zaman o sektörü ileri taşıyacağı görüşündeyim. Fakat pek çok insana hitap eden ve takip edilen kişi ya da kurumların sorumluluk bilinci gereği bir konuda yazı yazarken ya da sosyal platformlarda açıklama yaparken konuya hakim olmasını ve çok yönlü araştırmalar yapmış olmasını bekleriz.

Özel sigorta fiyatları neden arttı?

Genel fiyat atışlarının sigorta fiyatlarındaki artışta etkisinin olmasının yanı sıra doların artışının ve sigorta artışları belirlenirken kullanılan parametrelerin farklılığının da etkisi yadsınamaz. Doların artışıyla sigorta konusu değerler artar. Mesela araç ve yedek parça maliyetleri , inşa maliyetleri ve malzemeler artar. Hastanelerde kullanılan ilaç tıbbi malzeme ve cihaz fiyatlarının da ciddi oranda arması sigorta fiyatlarına yansımaktadır.

Sağlık sigortası fiyatları neden artar?

Sağlık sigortası fiyatlarında yaş, cinsiyet, ikamet ili, plan ve teminatlar gibi etkenlerin yanı sıra medikal enflasyon dikkate alınmaktadır. Konu ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Medikal enflasyon neden farklıdır?

Enflasyon belirlenirken sepette giyim, ulaştırma, gıda gibi kalemler yer alır. Medikal enflasyonundaki artışa sağlık hizmetleri, TTB ücret tarifesindeki değişiklikler, muayene, tetkik, ameliyat ücretleri ve ilaç fiyatlarına yapılan artışlar vb. etkili oluyor. Bu oran her zaman normal enflasyonun üzerinde oluyor. Doğal olarak sigorta fiyatlarındaki artışlarda normal enflasyonun üzerinde oluyor. Ayrıca nüfustaki artışın, sağlık kaynaklarındaki artıştan fazla olması da (kişi başına düşen doktor, hastane vb.) yani talepteki artışla arzın artmasındaki oransızlıkta medikal enflasyonun artışında etkili oluyor.

“Özel sigorta fiyatları neden arttı?” konusunda önemli noktaları ele aldık. Sigorta konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz