Trafik sigortası fiyatları neden farklıdır?

0
701
Trafik sigortası fiyatları neden farklıdır?
Trafik sigortası fiyatları neden farklıdır?

Trafik sigortası ülkemizde en yaygın olan sigorta çeşitleri arasında yer alır. Bunda zorunlu poliçeler arasında yer almasının payı büyüktür. Trafik sigortası fiyatları neden farklıdır? sorusuna iki açıdan yaklaşmak gerekiyor. Birincisi, araçlar arasındaki fiyat farkı neden oluşuyor? Diğeri ise sigorta şirketler arasındaki fiyat farkı neden kaynaklanıyor?

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatları neden farklıdır?

Trafik sigortası fiyatlarında araçlar arasındaki fark neden kaynaklanır?

Öncelikle şunu belirtelim trafik sigortası teminatlarını ve tavan fiyatlarını aracın bulunduğu il ve kullanım tarzına (hususi oto, kamyon, otobüs gibi) göre devlet belirliyor. Yani her sigorta şirketi için yukarıdaki kriterlere göre yapılabilecek maksimum fiyat bellidir.

Peki yukarıdaki kriterler aynı olduğu halde şirketlerin verdiği trafik sigortası fiyatları neden farklıdır?
Trafik sigortasında sigorta şirketleri neden farklı fiyat verirler?

Sigorta şirketleri trafik sigortası fiyatlarını belirlerken;

  • Sigortalının yaşı
  • Trafik sigorta basamağı (detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. )
  • Aracın marka ve modeli gibi parametreleri kullanırlar.

Genellikle her sigorta şirketi kendi aktüeryal çalısmasını yaparak kendi fiyatını belirliyor. Örnek olarak; sigorta şirketinin kullandığı parametre sürücünün yaşı ise, geçmiş kazaların yaş gruplarına göre dağlımı için kendi istatistiklerini kullanıyor. Hal böyle olunca her şirketin belli bir yaş aralığında risk ölçümü farklı olduğu için fiyatlandırması da farklı olabiliyor. Bu fiyatı etkileyen tüm etmenler için geçerlidir. Bu durumda bir şirketin yüksek fiyat verdiği bir araca başka bir şirket daha düşük verebiliyor, her sene durum değişebiliyor, farklı araçlar için farklı şirketler düşük fiyat verebiliyor.

Trafik sigortasında şirket önemli mi?

Her ne kadar trafik sigortası teminatları aynı olsa da seçtiğiniz sigorta şirketinin hasar ödemesinde ki uygulamaları farklılık gösterebileceği için ileride yaşayacağınız karşı tarafa vereceğiniz maddi özellikle yaralanmalı ve ölümlü kazalarda sorun yaşamamanız adına önemlidir. Örnek olarak Trafik Sigortası Genel Şartları ‘nda sigortalıya rücu edilecek durumlardan sayılan “trafik kurallarının ağır ihlali” maddesi sigorta şirketinin insiyatifine bırakılmıştır. Yani yaşayacağınız bir trafik kazasının hasar ödemesinde sigorta şirketinin vereceği “trafik kurallarının ağır ihlali” kararı ile yapmış olduğu ödemeyi sizden talep edebilir.

Sigorta şirketinin hasar ödemesinde sürecin uzaması halinde de zarar verdiğiniz aracın ya da kişilerin sizinle muhatap olarak zararlarının bir an önce karşılanmasının sağlanması konusunda baskı yapabilecekleri hatta dava bile açabilecekleri hususunu da gözden kaçırmamak gerekir.

Sigorta şirketleri arasındaki trafik sigortası fiyatları neden farklıdır? Trafik sigortasında şirket önemli mi ? konusunu bu şekilde özetleyebiliriz. Daha fazla bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz