Yurtdışı seyahat sigortası nedir?

0
807
Yurtdışı seyahat sigortası nedir?
Yurtdışı seyahat sigortası nedir?

Seyahatiniz sırasında yaşayabileceğiniz sağlık problemleri ve kazalarla ilgilenmek, yabancısı olduğunuz bir ülkede zor ve zahmetlidir. Oysa, seyahat hazırlığınız sırasında kolayca yurtdışı seyahat sigortası yaptırarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Seyahat sigortası, sağladığı güvenceyle huzurlu ve rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Yurtdışı seyahat sigortası nedir?

Yurtdışı seyahat sigortası, özellikle Türkiye sınırları dışına yapılan seyahatler için yapılan sigorta çeşididir. Yurtdışı geziniz süresince beklenmedik şekilde oluşabilecek kazalar, hastalıklar ve valiz gibi kişisel eşyalarınızın kaybolması durumunda sizi güvence altına alır.

Her ülkenin kendine özgü sağlık sistemi vardır

Tatile çıkarken en son istediğimiz şey tatsız anılardır. Oysa karşılaşabileceğimiz aksilikler sonucu istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. Bu tarz beklenmedik olaylara karşı tedbirli davranmak her zaman avantaj sağlar. Her ülkenin kendine özgü sağlık sistemi vardır ve o ülkede yaşayacağımız sağlık sorunlarına karşı önceden yaptıracağımız seyahat sigortamız bizi hem maddi olarak koruma altına alır hem de en iyi şekilde tedavi görmemizi sağlar.

Yurtdışı seyahat sigortası süresi nasıl hesaplanır?

Yurtdışı seyahat sigortası, gezinizi kapsayacak şekilde farklı sürelerde yapılabilir. Sigortanızın teminat süresi en az yurtdışında geçireceğiniz süre kadar olmalıdır. Fakat sigortanızın sadece gitmeyi planladığınız süreyi kapsaması gibi bir zorunluluk yoktur. Sıklıkla ülke dışına çıkıyorsanız ya da planladığınız başka bir geziniz varsa daha uzun süreli sigorta yaptırabilirsiniz.

Yaptırdığınız yurtdışı seyahat sigortası aracılığıyla güvence altına aldığınız teminatlar, ziyaret edeceğiniz ülkenin gümrüğünden giriş yapmanızla başlar. Türkiye’ye dönüşünüzde gümrük kapısından geçmeniz ile sigorta güvenceniz sonlanır. Poliçe süreniz uzun ise Türkiye sınırları içerisine giriş yapıp tekrar yurtdışı ziyaretine çıktığınızda yeniden teminat altına alınmış olursunuz.

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Yurtdışına çıkmak istediğinizde yaptığınız vize başvurusu için sizden talep edilen evraklar arasında sıklıkla yurtdışı seyahat sigortası poliçesi de yer almaktadır.  Örneğin Schengen sınırlarında yer alan ülkeler ile Amerika ve Kanada vize başvurularında seyahat sigortası istenmektedir. Bununla birlikte sigortanızı yaptırmadan önce başvuru yapacağınız ülkenin konsolosluğundan bu konuda net bilgi alabilirsiniz.

Seyahat sigortası fiyatları, kapsadığı gün sayısına ve içerisine dahil olan hizmetlere göre farklılık gösterir. Sigortanızı yaparken gideceğiniz yerin koşullarına ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olun.

Seyahat sigortası vize istemeyen ülkelere giderken zorunlu tutulmayabilir. Ancak seyahat sigortasının vize için kullanılacak bir evraktan çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Balkan ülkeleri ve diğer vizeden muaf ülkelere giderken de yurtdışı seyahat sigortası yaptırmak çok önemlidir. Gideceğimiz ülkenin sağlık standartları çok düşük olabilir. Bu durumda yaptıracağınız sigorta, bulunduğunuz şartlar içerisinde en iyi düzeyde sağlık yardımı almanızı sağlar. Ülkelerin sağlık sistemleri oldukça değişiktir ve bazı ülkelerde dışarıdan alınan sağlık hizmetlerinin maliyetleri çok yüksek olabilir. İşte bu gibi durumlarda sigortanız sizi güvence altında tutar.

Yurtdışı seyahat sigortası neleri kapsar?

Yurtdışı için seyahat sigortası teklifi alırken tam olarak neleri kapsadığına dikkat etmek gereklidir. Seyahat sigortası ihtiyaç duyduğumuz anda bize, bulunduğumuz ülkede yapabileceklerimizle ilgili bilgi verir ve danışmanlık yapar. Ayrıca yaşadığımız sağlık sorunu tedavi olmamızı gerektiriyorsa, ayakta ve yatarak tedavi için gerekli maddi teminatı sağlar.

Eğer tedaviniz farklı sebeplerden dolayı bulunduğunuz yerde gerçekleştirilemiyorsa sigortanız size bu konuda da yardımcı olur. Teminatınız, tıbbi nedenlerle gerçekleştireceğiniz nakil ve seyahat durumlarını da kapsar. Bulunduğunuz ülkede en iyi tedaviyi sağlayabilmeniz için nakil durumları önem taşır.

Yurtdışı seyahatiniz sırasında beklenmedik bir anda diş ağrısı çekmek tüm gezinizi bir ızdıraba dönüştürebilir. Seyahat sigortanız bu gibi durumlarda acil diş tedavilerinizi teminat altına alır. Diş hizmetleri birçok ülkede en yüksek ücretli sağlık tedavilerinden biridir. Özellikle acil diş teminatı, bu gibi durumlarda size önemli bir avantaj sağlar.

Tüm bunların yanında belirleyeceğiniz ek teminatlarla kendiniz ve sevdikleriniz için daha geniş kapsamlı bir koruma sağlayabilirsiniz. Örneğin tedaviniz sırasında size refakat edenlerin ulaşım ve konaklama giderleri, gereken ilaçların size iletilmesi, acil bir durumda mesajların iletilebilmesi gibi ek teminatlar, daha güven dolu ve huzurlu bir seyahat geçirmenizi sağlar.

Sağlık ihtiyaçlarının yanında seyahat sigortanız, bagajınızın kaybı ve hasarlanması durumlarında size yardımcı olacak ek teminatlara da sahiptir. Bu gibi durumlarda kaybolan bagajınızın bulunup size ulaştırılmasında yardımcı olur. Ayrıca beklemediğiniz bir sebep yüzünden gezinizi iptal etmek durumunda kalırsanız, ek teminat kapsamındaki hizmetlerle seyahat harcamalarınızı garanti altına alabilirsiniz. Yurtdışı seyahat sigortası nedir? Neleri Kapsar? Daha fazla bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz