Özel sağlık sigortası dondurulur mu?

0
914
Özel sağlık sigortası dondurulur mu?
Özel sağlık sigortası dondurulur mu?

Özel sağlık sigortası; kaza ya da hastalık sonucunda oluşan sağlık giderlerini karşılamaya yönelik bir sistemdir. Çoğunlukla yıllık olarak olarak yapılır, her sene yenilenir ve ara vermeden devam edilmesi durumunda artı avantajlar ve ayrıcalıklar kazanılır. Fakat bazen maddi sebeplerle bazen de askerlik ya da uzun süreli yurt dışında kalma gibi nedenlerle ” Özel sağlık sigortası dondurulur mu?” sorusu gündeme gelir.

Özel sağlık sigortası dondurulur mu?

Askerlik ya da yurt dışı eğitimi sırasında sağlık sigortasına ara verilebilir mi?

Özel sağlık sigortası dondurulmaz. Poliçeye ara vermeniz durumunda kazanılmış bazı haklarınızdan olabileceğiniz gibi yeniden başlamak istediğinizde bazı rahatsızlıklarınız kapsam dışında bırakılabilir hatta ciddi bir rahatsızlığınız varsa hiç sigorta açılmayabilir. Bazı şirketler özellikle askerlik ya da yurt dışında eğitim gören kişiler için bazı seçenekler sunsa da ara erdiğiniz dönemde ortaya çıkabilecek sağlık problemleri kapsam dışında tutulduğu için avantajlı değildir.

Özel sağlık sigortasına uzun süre devam edilmesinin avantajları nelerdir?

 • Bazı hastalıklar için geçerli bekleme süresi yenilemelerle kalkar.

Poliçenin ilk senesinde çoğunlukla acil ve ani gerçekleşen (trafik kazası, apandisit ameliyatı gibi) sağlık problemleri karşılanır. Oluşumu zaman gerektiren, kronik rahatsızlıklar için (bel fıtığı, menüsküs gibi) bazen 3 ay, bazen 6 ay çoğunlukla da bir sene bekleme süresi uygulanır. Poliçenize ara verdiğinizde bu bekleme süresi yeniden başlar.

Bekleme süresi ile ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 • Poliçeye ara verildiğinde poliçenin aktif olduğu dönemde ortaya çıksa bile geçmiş bütün sağlık problemleriniz yeniden değerlendirilir. Bu rahatsızlıkların poliçe kapsamına alınabilmesi için ilave prim istenebileceği gibi tamamen kapsam dışı da bırakılabilir.

 • Poliçeye devam etmeniz durumunda kazanabileceğiniz en önemli haklardan birisi ” yenileme garantisidir.” Yenileme garantisi kazanabilmek için bazı şirketler de 5, bazılarında 4 çoğunlukla da 3 sene poliçenizi devam ettirmeniz gerekir. Bazı şirketler bu hakkı vermek için ilave şartlar da koyabiliyor. Yenileme garantisi kazandıktan sonra meydana gelen rahatsızlıklarla ilgili poliçenize kısıtlama ya da ilave prim getirilemiyor, çok büyük bir kullanımınız olsa bile sigorta şirketi poliçenizi yenilemek zorunda kalıyor. Yenileme garantisi kazanıp poliçeye ara verdiğinizde, bu hakkı kazanabilmek için bütün şartları yeniden yerine getirmeniz gerekir. Yenileme garantisi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • Sağlık sigortalarında doğuştan gelen rahatsızlıklar genellikle kapsam dışındadır. Bazı sigorta şirketleri doğuştan gelen rahatsızlıkların kapsam dahiline alınabilmesi için çeşitli şartlar sunar. Bu şartlar çoğunlukla yenileme garantisi kazanılmış olması ve bazen 3 bazen de 5 sene gibi süre poliçeye devam edilmesi şeklindedir. Poliçenize ara verdiğinizde de bu hakkınızdan da olursunuz.

 • Sağlık sigortaları uygulamaları sürekli değişmektedir. Uygulamalar değişmiş olsa bile kazanılmış bir hakkınız siz poliçe ve plan değiştirmediğiniz sürece devam eder ve yeni uygulamalarda aleyhinize olan durumlar size yansımaz. Poliçenize ara verdiğinizde tekrar poliçe açsanız bile eski haklarınızı kazanamayabilirsiniz zira yeni açılacak poliçe yeni uygulamalarla başlar. Bazı hastalıklar zamanla genel uygulama ile kapsam dışında bırakılabiliyor. Her sigorta şirketinin uygulamaları farklıdır. Sigorta şirketleri uygulamalarını tüm sigorta şirketleri için geçerli ” sağlık sigortası genel şartlarına” aykırı olmamak şartı ile kendi özel şartlarında belirlerler. Poliçeye ait özel şartları da poliçe ile beraber iletmek zorundadırlar.

 • Kullanım oranına göre hasarsızlık indirimi kazanırsınız ve genellikle bu oran her sene artan oranlarda poliçe priminize etki eder.

Sağlık sigortanıza ara verdiğinizde ne olur?

Özel sağlık sigortası yenilenmezse ne olur?

 1. Bekleme süresi ile karşılanan hastalıklar için yeniden beklersiniz.
 2. Yenileme garantisi hakkınız gibi almak için bazı şartların olduğu haklarınızı kaybedersiniz.
 3. Bütün hastalıklarınız ve kullanımlarınız yeniden değerlendirileceği için kısıtlamalar ve ilave primler istenebilir.
 4. Sigortaya yeniden başlamış gibi değerlendirilirsiniz.
 5. Hasarsızlık indirimi gibi indirimleriniz varsa kaybedersiniz.

Özel sağlık sigortası dondurulur mu?

Özel sağlık sigortası dondurulur mu? konusunu yukarıda inceledik. Daha detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz