Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği

0
1596
Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği
Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği

Özel sağlık sigortası, şirket değişikliği yaparken en çok dikkat etmemiz gereken branşların başında gelir. Zira şirket arasındaki uygulamalar standart değildir. Yanlış bir karar sonucunda uğrayacağınız bir hak kaybı ya da muafiyet sonucunda, ihtiyaç durumunda, büyük bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle özel sağlık sigortasında şirket değişikliği yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği

Öncelikle şunu belirtmek isterim; bu yazımızda özellikle, sağlık sigortası yenilemelerinizde firma değişikliği sürecini ele alacağız, “şirket ya da plan seçimi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarını daha detaylı incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık sigortası yenilemesinde şirket değişikli nedenleri:

 • Mevcut şirketinizin fiyatı yüksek gelmiş olabilir,
 • Uygulamalarından memnun olmayabilirsiniz,
 • Bir sağlık gideriniz karşılanmamış olabilir,
 • Diğer firmanın daha avantajlı olduğunu düşünebilirsiniz gibi daha bir çok neden sayılabilir.

Geçiş süreci nasıl işler?

 • Geçmeyi düşündüğünüz şirket sizden başvuru formu ile bazı bilgiler alır. Bunlar genellikle genellikle ; TC Kimlik bilgileri, adres ve sağlık beyanıdır.
 • Bu formla firma, mevcut sigorta şirketinizden bazı bilgileri isteme hakkına sahip oluyor. Bu bilgiler arasında; geçmiş kullanım ve sağlık bilgileriniz ayrıca hasarsızlık indirimi, ekprimleriniz, yenileme garantisi, muafiyet bilgileri yer alıyor.
 • Alınan bu bilgilerle size hangi şartlarla poliçe düzenleneceğine karar verilir. Tabi bu kararı verirken sizden ekstra bilgiler ve raporlar istenebilir.

Sağlık sigortaları yenilemelerinde haklarınızı kaybetmemek için, gerek kendi şirketinizden devam edebilmek, gerekse başka şirketten poliçenizi yenileyebilmek için, poliçe bitiş tarihi üzerinden belirli bir sürenin geçmemiş olması gerekir ki bu süre genellikle bir aydır.

Özel sağlık sigortasında, şirketler arasında hak devri mümkün mü?

Sağlık sigortası yenilemelerinde şirket değişikliklerinde, yenileme garantisi devri, hasarsızlık indirimi gibi hakların devamlılığı mümkün olabilir ve buna da yukarıda bahsettiğimiz geçiş süreci tamamlandıktan sonra karar verilebilir.

Risk nedir?

Poliçenize ait özel şartları incelediğinizde, bırakın sağlık sigortasında şirket değişikliğini, aynı şirkette plan bile değiştirdiğinizde haklarınızın yeniden değerlendirileceği ve ek uygulama (muafiyet , ekprim gibi) yapılabileceği yazar.

Geçiş süreci tamamlandığında alınan bilgiler değerlendirildiğinde;

 1. Sağlık durumunuzdan dolayı hiç poliçe açılmayabilir.
 2. İlk aldığınız fiyattan daha yüksek bir fiyat istenebilir
 3. Mevcut sağlık problemleri kapsam dışı bırakılabilir yani muafiyetler uygulanabilir.
 4. Geçiş süreci sonunda yeni şirketle anlaşamazsanız, sürecin tamamlanması yenileme süresini aşarsa, mevcut şirketinizdeki haklarınızdan olabilirsiniz.
 5. Önemsemediğiniz için beyan etmediğiniz ve diğer sigorta şirketinin gönderdiği bilgilerde yer almayan bir sağlık probleminden dolayı, geçiş tamamlandıktan sonra bile ekstra uygulamalara maruz kalabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki; bir şirketten sağlık sigortası yaptırdığınızda tüm hastanelerdeki sağlık geçmişinizin, o şirketle paylaşılmasını kabul etmiş olursunuz. Sağlık sigortası şirketlerinin riske bakışları farklıdır ve uzun vadelidir. Örnek verecek olursak; Bize hiç bir sıkıntı yaratmayan ve tesadüfen öğrendiğimiz bir kist, sigorta şirketinin gözünde ilerisi için önemli bir kullanıma sebep olabilecek bir problem olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle sonradan bir sorun yaşamamak için, sağlık beyanının tam ve eksiksiz verilmesi önemlidir. Zira “sağlık sigortaları genel şartları” gereği sigortalı mevcut risklerini beyan etmezse, sigortacı durumu öğrendiğinde, poliçe şartlarını değiştirebileceği gibi iptal kararı da alabilir.

Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Sağlık beyanı verirken en ufak bir detayı bile atlamamalıdır.
 • Sürecin uzayabileceğini dikkate alarak poliçe vadenizden en az 15 gün önce işlemlere başlamalıdır.
 • Gerçekçi bir karşılaştırma için, mevcut haklarınıza ve poliçe bilgilerinize (teminatlar, anlaşmalı kurumlar vs.) hakim olunmalıdır.
 • Doğru fiyatın geçiş süreci tamamlandıktan sonra belli olacağını unutulmamalıdır.
 • Özel şartlar karşılıklı olarak titizlikle incelenmelidir.

Uzmanından yardım isteyin!

Gördüğünüz gibi özel sağlık sigortası şirket değişikliği çok detaylı ve üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu. Bu nedenle karar verirken sağlık sigortaları konusunda uzman, bu detaylara hakim bir acenteden yardım istemekte fayda var. Sorularınız ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz